Polskie Radio
Section05

powstanie listopadowe

"Wieczór z historią": muzycznie o powstaniu listopadowym oraz polskich wieszczach

Tym razem audycję "Wieczór z historią" poświęciliśmy m.in. powstaniu listopadowemu. Ostatniemu powstaniu, w którym z carskim zaborcą - obok powstańczych oddziałów mieszczańsko-szlacheckiego pospolitego ruszenia - walczyło regularne wojsko polskie utworzonego (mocą Traktatu Wiedeńskiego w 1815 roku), zwasalizowanego przez Rosję i wielce okrojonego Królestwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lech Makowiecki Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański

Druga Wielka Emigracja. Od Giedroycia i Gombrowicza, do Grydzewskiego i Hemara

Była jednym z największych ruchów emigracyjnych ówczesnej Europy - polska emigracja polityczna po powstaniu listopadowym 1830-31 roku. Została nazwana Wielką Emigracją ze względu na rolę, jaką odegrała w dziejach Polaków oraz na jej liczebność. Bezpośrednio po powstaniu około 9 tysięcy, a do 1862 roku blisko 20 tysięcy osób. Po raz drugi duża grupa Polaków znalazła się poza ojczyzną z powodów politycznych po 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Jerzy Giedroyc historia Polski Francja emigracja Radio Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański pisarze i poeci

"Dewajtis". Wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy bohaterów serialu

Powstanie styczniowe, walka z Rosjanami, zsyłki na Syberię, a wcześniej: powstanie listopadowe. Wiedza o tych wydarzeniach jest niezbędna, by zrozumieć punkt wyjścia opowieści zawartej w "Dewajtis". Ten nowy serial Telewizji Polskiej, oparty na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem, opowiada bowiem o ludziach, których losy determinowała wielka historia.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Maria Rodziewiczówna serial Dewajtis literatura Rosja Syberia

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski Powstanie Styczniowe HISTORIA

Pałac Saski a powstanie listopadowe. Od defilad wielkiego księcia po "pomnik hańby"

Przed wybuchem powstania listopadowego w Pałacu Saskim i sąsiednim Pałacu Brühla mieściły się m.in. pomieszczenia przeznaczone dla Wojska Polskiego i carskich urzędników, a na placu Saskim odbywały się defilady wojskowe ku uciesze wielkiego księcia Konstantego. W noc listopadową 1830 roku doszło tu do walk między powstańcami a wiernymi władcy oddziałami. Po klęsce zrywu plac Saski zdobił monument poświęcony poległym przeciwnikom powstania. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Pałac Saski

Konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji. Polacy pragną odzyskania niepodległości

- Rosja znalazła się na przeciwnym biegunie schematu ideowego, w którym Polska równała się wolność, a Rosja równała się jądro ciemności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. W "Historii żywej" rozmawialiśmy o latach 1832-1855, które charakteryzowały rosyjskie represje, polskie konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego aż do śmierci cara Mikołaja I.
Zobacz więcej na temat:  Adam Jerzy Czartoryski Dorota Truszczak Mikołaj I

Prezydent Duda: jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą

- Powstanie Listopadowe było zrywem młodych, dobrze wyszkolonych, dumnych Polaków - mówił na dziedzińcu warszawskiego Belwederu prezydent Andrzej Duda, podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. - Jesteśmy dzisiaj w niezwykle ważnym czasie. Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina POLSKA Rosja prezydent służby i bezpieczeństwo

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Historyk: sam zryw wygraliśmy, ale przegraliśmy wojnę

- Trzeba zgodzić się z Wacławem Tokarzem, że w zasadzie powstanie listopadowe, czyli sam zryw na terenie Królestwa Kongresowego, się udał. Powinnyśmy go zaliczyć do zwycięskich. Tyle tylko, że przegraliśmy wojnę polsko-rosyjską, która wybuchła 6 lutego następnego roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Polski