Polskie Radio
Section05

powstanie w getcie

Emanuel Ringelblum. Reportaż o archiwum warszawskiego getta [POSŁUCHAJ]

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórca tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj ono jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Tomaszewska-Żółtowska getto warszawskie II wojna światowa

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Warszawa Żydzi Trójka Piotr Łodej

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA

Żonkil – kwiat wiosny i nadziei [POSŁUCHAJ]

W 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, po raz pierwszy na ulicach stolicy pojawili się wolontariusze, którzy wręczali przechodniom papierowe żonkile, które można było przypiąć do ubrania. Ten prosty gest miał upamiętnić uczestników powstania. Jak to się stało, że żółty kwiatek stał się symbolem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Marek Edelman Grażyna Wielowieyska Trójka reportaż