Polskie Radio
Section05
Powstanie Warszawskie

Historia polskiego szpiega z czasów II wojny światowej. Powraca seria komiksowa "Bradl"

"Bradl" to polska seria komiksowa stworzona dzięki temu, że wydawnictwo Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego połączyły siły. Jej bohaterem jest tytułowy Bradl, czyli Kazimierz Leski, który brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Uważano go za jednego z najlepszych agentów polskiego wywiadu. Nim zaczęła się wojna, jako inżynier pracował nad budową legendarnych okrętów, takich jak ORP "Sęp" czy ORP "Orzeł". Udało mu się bez szwanku wyjść z wielu trudnych sytuacji i dotrzeć do tajemnic, które skrzętnie skrywała III Rzesza.
Zobacz więcej na temat:  komiks II wojna światowa historia Polski

Bitwa pod Jaktorowem. Ostatni bój Grupy AK "Kampinos"

29 września 1944 roku doszło do bitwy pod Jaktorowem, w którym rozbite zostały siły Grupy Armii Krajowej "Kampinos". - Odwrót z Puszczy Kampinoskiej i bój pod Jaktorowem przypłaciło życiem ok. 200 żołnierzy, około 300 zostało rannych. Grupa AK "Kampinos" przestała istnieć – mówił Władysław Bartoszewski na antenie Radia Wolna Europa w audycji z cyklu "Dni Walczącej Stolicy".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Kampinos Władysław Bartoszewski

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm Warszawa zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Stanisław Mikołajczyk Winston Churchill

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Dwójka

Legendarny pistolet "Błyskawica" i jego bohaterscy twórcy na wystawie w Warszawie

– Jest to niezwykła historia bohaterów, których nie ma na pierwszych stronach książek historycznych, dlatego, że nie dowodzili i nie wygrywali bitew – stwierdził dr Jacek Konik. Gość "Trójki do trzeciej" opowiedział o wystawie "80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi", której wernisaż odbędzie się w piątek (22 września) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Trójka Katarzyna Cygler II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. "To była ogromna armada samolotów. Amerykańska pomoc przyszła za późno"

Czterdziesty dziewiąty dzień powstania, poniedziałek. Na Przyczółek Czerniakowski przeprawia się 63 żołnierzy z 9. pułku piechoty pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka. Nad warszawskim niebem pojawiają się długo wyczekiwane amerykańskie samoloty z pomocą dla powstańców.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa