Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

80. rocznica Powstania Warszawskiego - specjalny cykl w radiowej Jedynce

W niemal każdej dzielnicy Warszawy znajdują się ślady walki sprzed 80 lat. Niektóre stały się symbolami powstania warszawskiego, inne mimo przejmującej wymowy są mało znane. Agnieszka Ciecierska, w towarzystwie historyka i varsavianisty Adriana Sobieszczańskiego, wybrała się na spacer po Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania pięciu odcinków z cyklu "Powstańczy przewodnik po Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Ciecierska

Akademia Sztuk Pięknych upamiętnia powstańców warszawskich. Można obejrzeć wyjątkową wystawę

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowy sposób włączyła się w upamiętnienie warszawskich powstańców. Na dziedzińcu uczelni można obejrzeć wystawę "ASP WAW’44", która opowiada o studentach i wykładowcach walczących 80 lat temu na ulicach Warszawy. Jedną z bohaterek wystawy jest Ewa Faryaszewska, która zrobiła zdjęcia zniszczonej Starówki.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski historia Polski Akademia Sztuk Pięknych Warszawa Małgorzata Abgarowicz Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz Wincenty Gawron Tomasz Weresa Ewa Faryaszewska

Polskie Radio 24 Kryminał i fantastyka. Nieznana historia powstania warszawskiego

Powstanie warszawskie było nie tylko frontem walki z okupantem, ale też z pospolitą przestępczością i bandytyzmem, z którymi musiała sobie radzić żandarmeria AK i 1000 funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, czyli powstańczej policji. - AK założyła, że podczas powstania zwiększy się przestępczość w mieście. Powołano kilkanaście oddziałów policyjnych, służby policyjne wchodziły w skład poszczególnych oddziałów. Zdarzało im się aresztować przestępców i wykonywać wyroki - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lada, autor książki "Powstańczej Warszawy dzień powszedni".
Zobacz więcej na temat:  książki POLSKA kryminał Polskie Radio 24

Powstanie warszawskie. Czego może nas nauczyć?

- Historie powstańcze pozwalają nam zrozumieć, że życie nie jest czarno-białe, tylko że ma wiele odcieni. I to jest super lekcja. Nie o to chodzi, że ma nas Warszawa tego uczyć, tylko że człowieczeństwo na tym polega. Gdybyśmy się troszkę nad tym pochylili, poczytali, posłuchali, to zauważymy, że jest to coś, co nas wzbogaca jako ludzi, bez względu na to, skąd jesteśmy. To jest uniwersalna historia o byciu człowiekiem wobec drugiego człowieka - mówi Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, która wraz z Arletą Zalewską, dziennikarką TVN, w Czwórce opowiada o powstaniu i akcji "Korzenie pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Warszawa rocznica Justyna Dżbik-Kluge Urszula Kaczyńska Arleta Zalewska

Premier do powstańców. "Wasza lekcja najważniejszym przykazaniem"

- Dla tych pokoleń, które dzisiaj biorą na siebie całą odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny, wasza wielka patriotyczna lekcja powinna być najważniejszym przykazaniem - powiedział premier Donald Tusk do bohaterów Powstania Warszawskiego. - Przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami – mówiła w czasie uroczystości powstańczych  Wanda Traczyk-Stawska, łączniczka w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk premier Wanda Traczyk-Stawska Warszawa historia Polski Niemcy

POLSKIE RADIO 24 Zrozumieć powstanie. Historyk wskazuje na cywilów

Dzieje walk na Woli i Starówce, ale też szczegóły dotyczące życia codziennego ludności cywilnej oraz rola kobiet w powstaniu warszawskim to, zdaniem historyka Sebastiana Pawlina, jedne z najbardziej jaskrawych białych plam w wiedzy na temat powstania 1944 roku. - Bardzo ważne jest też zrozumienie emocji związanych z powstaniem i po nim - podkreślał historyk w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski

"Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni". Stanisław Aronson wspomina początek powstania warszawskiego

- Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni. Naszym pierwszym zadaniem było zdobycie Umschlagplatzu. I tak się zaczął pierwszy dzień - mówił w audycji specjalnej Programu 1 Polskiego Radia 1 sierpnia 2024 roku Stanisław Aronson, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A" Okręgu Warszawskiego AK. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski rocznica żołnierze wspomnienie Stanisław Aronson historia Polski