Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

POLSKIE RADIO 24 Białe plamy w historii powstania warszawskiego. "Brak pozycji podsumowującej stan badań"

- Nie ma naukowego, monograficznego opracowania powstania warszawskiego, które wyszło spod ręki historyka, na kanwie wieloletnich badań - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, pytany o białe plamy w wiedzy o powstaniu warszawskim. - Jeśli ktoś chce zapoznać się z powstaniem warszawskim, to jest bardzo bogata literatura, ale brak pozycji podsumowującej obecny stan badań dostępnych źródeł i próby odpowiedzi na dyskusje, które się w ostatnich latach toczą - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Krzysztof Grzybowski POLSKA historia Polski

Powstanie warszawskie 1944. Szymon Majewski, Aga Zaryan i Michał Zabłocki o bliskich im powstańcach

1 sierpnia 1944 roku, 80 lat temu, wybuchło powstanie warszawskie. Czy ten patriotyczny, ale jednocześnie krwawy zryw był potrzebny?- Pamiętam słowa dziadka: "Szymon, musieliśmy to zrobić". Taka była potrzeba chwili i sytuacji. Opowiadał, że to była trudna decyzja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Majewski, wnuk Ignacego Łyskanowskiego ps. Skiba. Jak oceniano powstanie w domach Agi Zaryan i Michała Zabłockiego?
Zobacz więcej na temat:  literatura Aga Zaryan Szymon Majewski Jan Zarański Alina Janowska Michał Zabłocki Ignacy Łyskanowski Rafał Sławoń

Trzaskowski o Polskim Państwie Podziemnym. "Było fenomenem"

- Rzadko mówi się o Polkach i Polakach, jak o wzorze dobrej organizacji, który dawał świadectwo całej Europie, że w strasznych czasach okupacji można było zorganizować całe Państwo Podziemne - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy złożył kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Warszawa Polskie Państwo Podziemne

POLSKIE RADIO 24 Namacalna lekcja historii. Tak zmienił się Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego to niezwykłe miejsce, pełne historii powstańczej stolicy. Usypany z gruzów nienadających się do dalszego wykorzystania, w XXI wieku na nowo odkryty i przywrócony warszawiakom. - Teraz, po rewitalizacji, to miejsce, w którym triumfują przyroda i życie, miejsce stale zmieniające się wraz z Warszawą i służące jej mieszkańcom - mówili w Polskim Radiu 24 Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk i Maciej Kaufman, autorzy koncepcji rewitalizacji kopca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Warszawa

Polskie Radio 24 Miejsce pełne życia. Rewitalizacja parku Akcji "Burza"

Jak w jednym miejscu połączyć pamięć, przyrodę i rekreację? Udało się to twórcom rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego i parku Akcji "Burza" na warszawskim Czerniakowie. Projekt zdobył uznanie środowiska architektonicznego, ale także mieszkańców stolicy. Za tą realizacją stoją: biuro architektury krajobrazu topoScape oraz pracownia architektoniczna Archigrest. - To miało być miejsce żywe, dla ludzi, miało ich jednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Marcin Maraszek.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa społeczeństwo architektura Polskie Radio 24

Prezydent Niemiec w Warszawie. Andrzej Duda: symboliczny hołd

Postawę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera należy przyjąć z szacunkiem - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Steinmeier uczestniczy w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Obaj politycy złożyli dziś kwiaty przed miejscem pamięci ofiar rzezi Woli przy ulicy Górczewskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier Niemcy pamięć

Rola barykad w powstaniu warszawskim. "Zawsze były bronią, do której sięgali ci słabsi"

W dniu osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego gościem "Poranka Dwójki" był Sebastian Pawlina - autor książki "Barykady '44. Nadzieja i wspólnota". To opowieść o symbolu powstańczego oporu, nadziei i o ludziach, którzy budowali barykady, ginęli na nich, ratowali innych, żyli w ich cieniu i marzyli na nich o wolnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski literatura Monika Zając Sebastian Pawlina

Historia, którą otrzymujemy w spadku. Czwórka w Muzeum Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu powstania warszawskiego ma szczególne miejsce w sercach nie tylko Warszawiaków, ale wszystkich Polaków. Wystąpienie zbrojne z 1944 roku to historie i opowieści, które otrzymujemy w spadku od przodków. Przypomina o tym między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd 1 sierpnia Justyna Dżbik-Kluge poprowadziła specjalne wydanie "Porannej rezydencji".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rocznica Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa historia Polski psychologia Justyna Dżbik-Kluge

Polskie Radio 24 "Poczucie misji było większe". Bartosz Chajdecki o pracy nad muzyką do filmu "Powstanie Warszawskie"

- Ze zdjęć dokumentalnych o wiele trudniej jest wydobyć bezpośrednie emocje. Przy pracy nad muzyką do filmu Jana Komasy "Powstanie Warszawskie" odpowiedzialność była o tyle większa, że trzeba było więcej atmosfery nadbudować muzyką. Zawsze jest tak, że kompozytor odpowiada wobec współtwórców filmu i bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Chajdecki. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Bartosz Chajdecki MUZYKA FILM Polskie Radio 24 KULTURA

Powstanie wciąż budzi emocje. "Od hagiografii po potępienie w czambuł"

- Dziś wielu powstańców warszawskich, którzy wtedy byli jeszcze dziećmi, a często także ich rodziny, mitologizują konieczność jego wybuchu. Wciąż brakuje nam rzetelnych opracowań o stratach ludności cywilnej - powiedział płk Krzysztof Komorowski, historyk wojskowości, gość audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Krzysztof Grzesiowski Krzysztof Komorowski