Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Audycja z cyklu "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Barbary Grębeckiej "Anna Branicka-Wolska z legią honorową w herbie”

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja Doroty Bonieckiej-Górny prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. W audycji reportaż Barbary Grębeckiej "Anna Branicka-Wolska z legią honorową w herbie”.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Anna Branicka-Wolska Dorota Boniecka-Górny

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia fotograf Monika Zając Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA chris niedenthal Martyna Wojciechowska Wojciech Grzędziński Jan Ołdakowski Michał Komuda

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Chcieliśmy być wolni" i "Labirynt'44" - familijne gry miejskie

Na kilka dni przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego w audycji "Jedynka Dzieciom" opowiedzieliśmy - wraz z naszymi gośćmi: Małgorzatą Koziarą, Karolem Mazurem i Pawłem Brząkałą z Muzeum Powstania Warszawskiego - o familijnych grach miejskich "Chcieliśmy być wolni" i "Labirynt'44".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska gry planszowe Muzeum Powstania Warszawskiego

Dokumenty Batalionu Parasol trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego

Bezcenne oryginalne materiały opisujące między innymi działania plutonu egzekucyjno-wywiadowczego w Batalionie "Parasol" trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zestaw 52 dokumentów przekazali muzeum państwo Ewa i Zdzisław Rybaccy, którzy znaleźli je w trakcie sprzątania mieszkania zmarłego krewnego, żołnierza Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej Janusza Wacława Malinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego

"Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy". MPW prezentuje wyjątkowy album

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało najnowszy album "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy". W albumie stworzono panoramę Warszawy z sierpnia, września i początku października 1944 roku złożoną ze stu zdjęć - poddanych zabiegowi koloryzacji - o różnej tematyce, kompozycji i jakości. Zdjęcia zarejestrowane zostały przez ponad dwudziestu fotografów.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego rocznica album historia Polski Jan Ołdakowski Anna Stempniak chris niedenthal

Mapping 3D w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niezwykła wizualna podróż przez historię Warszawy

Niezwykła wizualna podróż przez historię Warszawy, a także hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz poznanie unikalnego dziedzictwa kulturowego miasta. To wszystko od 26 lipca podczas projekcji multimedialnych "Mapping 3D - Długa 7 w Powstaniu Warszawskim" na fasadzie Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7 - siedziby Archiwum Głównego Akt Dawnych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

17 lipca 1918 roku urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa TEATR Miś kabaret dziennikarze HISTORIA

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski Paweł Ukielski Warszawa

Powstanie Warszawskie w kolorze. Ukazał się wyjątkowy album powstańczych fotografii

Album "Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy" to wybór fotografii z Powstania Warszawskiego poddanych koloryzacji. - Chcieliśmy tamten świat wyciągnąć z przeszłości, pokazać pięknych i młodych powstańców w takiej perspektywie, która pozwoli następnym pokoleniom rozpoznać się w powstańcach - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa chris niedenthal Muzeum Powstania Warszawskiego fotografia