Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Mało znana historia Powstania Warszawskiego na prawym brzegu Wisły na wystawie “Praga ’44”

Ikonografie, dokumenty archiwalne, pamiątki oraz fragmenty wywiadów, audycji radiowych i kronik filmowych znalazły się na wystawie “Praga ’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi. “O Powstaniu na Pradze mówi się niewiele, wiedza o nim także jest znikoma, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat” - mówi jedna z kuratorek.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski II wojna światowa Praga

Burzliwe dzieje pomnika Powstania Warszawskiego. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

Symboliczna bitwa o budowę pomnika Powstania Warszawskiego była jedną z najdłuższych batalii pamięci w PRL. Nawet w jego schyłkowych latach władze blokowały upamiętnienie samego zrywu, forsując zmianę nazwy monumentu na "Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego". Dlaczego tak się działo? Jaka była historia innych monumentów związanych ze zrywem 1944 roku? Tym zagadnieniom poświęcony jest ostatni odcinek podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA

Powstanie Warszawskie. "To była ogromna armada samolotów. Amerykańska pomoc przyszła za późno"

Czterdziesty dziewiąty dzień powstania, poniedziałek. Na Przyczółek Czerniakowski przeprawia się 63 żołnierzy z 9. pułku piechoty pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka. Nad warszawskim niebem pojawiają się długo wyczekiwane amerykańskie samoloty z pomocą dla powstańców.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa

Antoni Rokicki i jego reportaż "Listy" w finale Prix Bohemia 2024

Prix Bohemia to międzynarodowy festiwal twórczości radiowej. 13 października w Ołomuńcu rozpocznie się jego jubileuszowa, czterdziesta edycja. Konkurs jest organizowany przez czeskie radio - Český Rozhlas. W sercu Moraw zostanie zaprezentowanych około 30 prac dziennikarzy z całej Europy. Wśród nich reportaż Antoniego Rokickiego "Listy" o młodym pasjonacie powstania warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Antoni Rokicki Prix Bohemia W POLSKIM RADIU

Odbudowa Warszawy po II wojnie światowej. Decyzja, trudności i powody. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

 Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie. Dlaczego tak się stało oraz jakie trudności były z tym związane – o tym opowiada siódmy odcinek cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa

Po 80 latach pamiątki zabrane przez Niemców wróciły do rodzin ofiar

Zegarki i kolczyki, pierścionki i obrączki, a także różaniec i niewielki ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej oraz krzyżyki - to pamiątki po kobietach i mężczyznach, zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Po 80 latach te przedmioty wróciły do ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa pamiątki gestapo Niemcy wspomnienie

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
Zobacz więcej na temat:  Filip Springer Dwójka reportaż literatura Małgorzata Nieciecka- Mac Warszawa II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa