Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Antoni Rokicki i jego reportaż "Listy" w finale Prix Bohemia 2024

Prix Bohemia to międzynarodowy festiwal twórczości radiowej. 13 października w Ołomuńcu rozpocznie się jego jubileuszowa, czterdziesta edycja. Konkurs jest organizowany przez czeskie radio - Český Rozhlas. W sercu Moraw zostanie zaprezentowanych około 30 prac dziennikarzy z całej Europy. Wśród nich reportaż Antoniego Rokickiego "Listy" o młodym pasjonacie powstania warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Antoni Rokicki Prix Bohemia W POLSKIM RADIU

Odbudowa Warszawy po II wojnie światowej. Decyzja, trudności i powody. Posłuchaj podcastu "Pamięć w eterze"

 Odbudowa całkowicie zrujnowanej stolicy po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach kryzysu gospodarczego i niedoborów, wydawała się zadaniem praktycznie niemożliwym. Warszawiacy wracający do miasta, a także polityczne władze PRL, zdecydowali się jednak na podjęcie się tego zadanie. Dlaczego tak się stało oraz jakie trudności były z tym związane – o tym opowiada siódmy odcinek cyklu "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa

Po 80 latach pamiątki zabrane przez Niemców wróciły do rodzin ofiar

Zegarki i kolczyki, pierścionki i obrączki, a także różaniec i niewielki ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej oraz krzyżyki - to pamiątki po kobietach i mężczyznach, zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Po 80 latach te przedmioty wróciły do ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa pamiątki gestapo Niemcy wspomnienie

Spacer z Filipem Springerem. Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci?

Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? Komu służy architektura? W "Kwadransie bez muzyki" zaprosiliśmy na spacer z Filipem Springerem, pisarzem i reporterem.
Zobacz więcej na temat:  Filip Springer Dwójka reportaż literatura Małgorzata Nieciecka- Mac Warszawa II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa

Kazimierz Iranek-Osmecki. Od cichociemnego do szefa wywiadu AK

127 lat temu, 5 września 1897 roku, przyszedł na świat Kazimierz Iranek-Osmecki, cichociemny, szef wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, świadek najważniejszych wydarzeń dla Polski okresu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Iranek-Osmecki II Rzeczpospolita Legiony wojna polsko-bolszewicka Cichociemni Armia Krajowa Stefan Grot-Rowecki Władysław Sikorski Tadeusz Bór-Komorowski emigracja wywiad AK Londyn HISTORIA

Powstanie Warszawskie. 5 września 1944. Niemcy kontynuują huraganowy ogień artyleryjski na miasto

Trzydziesty szósty dzień powstania, wtorek. Pod naporem ataku niemieckiego powstańcy opuszczają budynek elektrowni na Powiślu. Udaje się utrzymać ruiny budynku Komendy Policji i kościoła Świętego Krzyża przy Nowym Świecie. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do kina Palladium przy ul. Złotej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski

"Mama urodziła mnie po raz drugi". Jerzy Ficowski o wojennym cudzie i długu wobec zmarłych

– Mama postanowiła mnie ratować. Ale jak dotarła do tego Niemca? Nie wiadomo. Gdzie były straże? Gdzie były rolki drutu kolczastego przed wejściem? – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Jerzy Ficowski, przywołując dramatyczny epizod z czasów II wojny. We wspomnieniach tego poety zachowały się historie o niezwykłym ocaleniu, ale i o tych, których zgładzono, a którym nie można było pomóc.   
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Ficowski literatura II wojna światowa Żydzi poezja wspomnienie

W PRL istniała alternatywa dla narracji władz o Powstaniu Warszawskim. Było nią Radio Wolna Europa

Polska w okresie PRL znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Miało to niebagatelne znaczenie w kontekście tego, jak w kraju przedstawiano Powstanie Warszawskie. W rękach komunistów znajdowały się wszystkie środki masowego przekazu ale istniała alternatywa – oczywiście z punktu widzenia władz w kraju nielegalna – mowa tu o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która od 1952 roku nadawała z Monachium.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Radio Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański Rafał Habielski