Polskie Radio
Section05
PR dla Zagranicy

Polonia w Brazylii wraca do korzeni. "Język polski jest ważny dla podtrzymania tożsamości narodowej"

Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prof. Fabricio Wichrowski,  brazylijski naukowiec o polskich korzeniach, który od lat promuje kulturę i język polski w Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Brazylia język polski Uniwersytet Wrocławski

"Lepiej dla Polski byłoby żeby prezydentem Rosji był Kasparow, a nie Putin". Specjalny wywiad Radosława Sikorskiego dla PRdZ

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, udzielił Polskiemu Radiu dla Zagranicy specjalnego wywiadu, w którym odniósł się m.in. do potrzeby walki z dezinformacją, relacji polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina

Sukces senackiego Konkursu Polonijnego. "Senat niezmiennie wspiera Polaków za granicą"

Po pięciu latach do Senatu wróciły środki na wsparcie dla Polaków za granicą i został zorganizowany Konkurs Polonijny. Dlatego między innymi zostało utworzone stanowisko koordynatora ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP. Został nim Robert Tyszkiewicz, były poseł pięciu kadencji Sejmu, współtwórca Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku. Rozmawiamy z nim o wynikach konkursu, priorytetach polityki Senatu wobec Polonii oraz pomocy Polakom na Białorusi i uchodźcom z tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Senat Polonia Polacy za granicą Polacy na Białorusi Robert Tyszkiewicz Małgorzata Kidawa-Błońska

"Dzień Dziecka - Łączy Nas Mapa". Zapraszamy na polonijny piknik w Szkocji

2 czerwca, przy Wielkiej Polskiej Mapie Szkocji przy Hotelu Barony w Eddleston, Koniczynka Peebles organizuje przepełniony atrakcjami event dla dzieci i nie tylko. Wydarzenie połączyło wiele polonijnych szkół, prężnie działających organizacji, Konsulat Generalny RP w Edynburgu, Stowarzyszenie Mapa Scotland oraz ludzi robiących coś dla kogoś.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Szkocja dzień dziecka Jerzy Bralczyk

Ukraińscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. "Rosja znalazła w książkach wroga"

Ukraińscy autorzy prezentują swoje dzieła na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Ołeksandra Koval, dyrektora ukraińskiego Instytut Książki zaznacza, że to szczególnie istotne, zwłaszcza teraz, by głos autorów z Ukrainy był słyszalny na całym świecie. - Rosjanie znaleźli sobie wroga w postaci książek - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Ukraina wojna na Ukrainie

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą edukacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej Kresy

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Polacy za granicą medycyna Polskie Radio dla Zagranicy