Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Jak Warszawa promuje się na Wschodzie?

Definicja "miękkiej siły" została wprowadzona przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników oraz wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej i politycznej. Jak Warszawa promuje się na Wschodzie? Czy ogranicza się to tylko do polskich instytutów działających w np. Kijowie czy Moskwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka TV Biełsat i Andrij Portnow, ukraiński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Europa Środkowo-Wschodnia Europa Wschodnia Paweł Kowal ZSRR

Derby Łodzi. 25 osób zatrzymanych przez policję

- Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana - powiedziała w Polskim Radiu 24 rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka. Policja zatrzymała 25 osób w związku z rozruchami, do których doszło po manifestacji kibiców RTS Widzew, zorganizowanej przed Urzędem Miasta Łodzi. Do incydentów doszło przed meczem rozgrywanym w ramach Derbów Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  kibice łks łódź Łódź policja pseudokibice Widzew Łódź

Zagraniczne inwestycje w branży motoryzacyjnej

W Jaworze powstanie fabryka koncernu Daimler AG. Umowę podpisał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Produkowane mają tam być zaawansowane technologicznie silniki nowej generacji. Inwestor na budowę fabryki ma wyłożyć ok. 500 mln euro i utworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. O inwestycji w Pulsie Gospodarki mówili Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Maria Szurowska (Gazeta Bankowa) i Przemysław Kwiecień (XTB).
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Pączka GOSPODARKA Mateusz Morawiecki mercedes motoryzacja

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

Protesty i manifestacje - gorąca politycznie jesień

Po sporze o Trybunał Konstytucyjny mogło się wydawać, że jesień będzie spokojna. Okazało się jednak, że mamy spór o aborcję i tysiące kobiet protestujących na ulicach, a także demonstracje pracowników służby zdrowia i nauczycieli. O powodach tak gorącej politycznie jesieni dyskutowali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i publicysta Janusz Rolicki.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Andrzej Anusz Janusz Rolicki protest protesty w Warszawie rząd Beaty Szydło służba zdrowia