Polskie Radio
Section05
praca za granicą

HR dla Polaków wracających z emigracji i cudzoziemców

Lista niedociągnięć w polskim HR jest wciąż zbyt obszerna. Procesy rekrutacyjne są koszmarnie długie. Brakuje komunikacji z pracownikiem ubiegającym się o stanowisko na kolejnych etapach przyjmowania go do pracy. Nie ma kultury negocjacji warunków zatrudnienia, pracownik może się zgodzić w całości na ofertę lub zrezygnować – wymienia Monika Oczkowska – McNeal, ekspertka HR z doświadczeniem emigracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca mobilna praca zdalna praca w domu praca w życiu rynek pracy

Ten raport musi obudzić niemieckie sumienia. "Robotnicy sezonowi pracują w dramatycznie złych warunkach"

Niejasny sposób rozliczeń przepracowanych godzin, niewystarczające ubezpieczenie zdrowotne, drogie i zagrzybione kwatery - robotnicy sezonowi na niemieckich plantacjach pracują w dramatycznie złych warunkach - wynika z raportu "To nie jest Europa. Eksploatacja przy zbiorach szparagów, truskawek i warzyw w Niemczech", przygotowanego przez Oxfam, międzynarodową organizację humanitarną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy praca

Rynek pracy 2023. „Polacy wracający z emigracji znajdą dla siebie zatrudnienie”

Polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Cały czas słyszymy o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, przejmujemy się rosnącymi cenami , inflacją. Rzeczywiście w gospodarce ze względu na popandemiczne zawirowania i wojnę na Ukrainie, dzieje się wiele bardzo trudnych procesów. Mimo tego rynek pracy w Polsce jest stabilny i bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskich poziomach – mówi Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rynek IT w Polsce rynek pracy praca praca mobilna praca zdalna wynagrodzenia wynagradzanie standardy płatności bezrobocie zatrudnienie Małgorzata Frydrych

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie szkoła Londyn Nowy Jork Warszawa praca w życiu praca mobilna praca dzieciństwo rodzicielstwo Małgorzata Frydrych

Opieka nad seniorem za granicą. Czy budowana więź przypomina tę rodzinną?

Czego dowiadujemy się o relacjach osób starszych z rodziną, gdy opiekujemy się nimi za granicą? I jaką wiedzę o sobie przy tej okazji zyskujemy, gdy sami jesteśmy w wieku mocno średnim? O tym w swojej książce opowiada Agata Strzałka z Żywca, która od kilku lat pracuje w Niemczech jako opiekunka i właśnie wydała pełną humoru, ale i refleksji książkę pt. "Jeszcze nie zwariowałam". 
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski Niemcy Małgorzata Raducha zatrudnienie społeczeństwo rodzina

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

"Do Niemiec? Nie, dziękuję!". Pracownicy sezonowi z Gruzji nie przyjęli oferty pracy sezonowej

"W ubiegłym roku ok. 5 tys. pracowników sezonowych z Gruzji miało pomóc miejscowym rolnikom w zbiorach. Ale tylko nieliczni przyjechali - bo rodacy ostrzegali przed wyzyskiem i warunkami pracy w Niemczech" - pisze tygodnik "Zeit" w tekście zatytułowanym "Do Niemiec? Nie, dziękuję!". Tygodnik opisuje dalej jakie warunki czekały na Gruzinów - niska płaca, a za kontenerami, w których mieli mieszkać, płynęły ścieki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca Niemcy Gruzja zbiory zarobki

Polski rynek pracy. Dlaczego w ofertach brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia?

Polscy pracodawcy, sporadycznie lub w ogóle, nie zamieszczają informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Co z kolei znacząco utrudnia poszukiwanie pracy rodakom planującym powrót z emigracji. Jak przyznają, kłopot stanowi już podjęcie decyzji o przeprowadzce do kraju, skoro trudno określić wysokość miesięcznych dochodów na preferowanych stanowiskach.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca w życiu wynagrodzenia oferta pracy rodzina na swoim koszty POLSKA Małgorzata Frydrych