Polskie Radio
Section05

prawo

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o planach Polski na prezydencję w Radzie UE

W dzisiejszej audycji kontynuujemy temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Gościnią Sylwii Gregorczyk-Abram jest Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra do spraw Unii Europejskiej. Co ta prezydencja oznacza dla Polski i Europy? Jakich działań możemy się spodziewać, na co ze strony polskiej będzie kładziony szczególny nacisk? Czy Europa jest kobietą? I w jaki sposób polska kultura będzie prezentowana na Starym Kontynencie? O tym wszystkim dziś po 23:00 w "Ludzkiej §prawie".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sylwia Gregorczyk-Abram Trójka Zobacz także Rada Unii Europejskiej Unia Europejska

Spór o Izbę Sądu Najwyższego. "W sprawach wyborczych może skutecznie orzekać"

- W kontekście sprawowania wymiaru sprawiedliwości, stosowania prawa europejskiego, ta Izba, czy te osoby, które zostały wybrane przez tak zwaną neo-KRS, powinny co najmniej powstrzymać się od dalszego orzekania - uważa Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Gość radiowej Jedynki zwrócił natomiast uwagę, że w kwestii wyborów sytuacja związana z Izbą SN nie jest już tak oczywista. - Czy nam się to podoba czy nie, akurat w tych sprawach, Izba jest właściwa i może skutecznie orzekać - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Fundacja Batorego PKW Sąd Najwyższy PiS

"Dwie wieże" Kaczyńskiego i wypadek Szydło. Raport śledczych

Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że wróci do umorzonych postępowań z czasu rządów Zjednoczonej Prawicy. Chodzi m.in. o sprawę pobicia kobiet na Marszu Niepodległości w 2017 roku, sprawę tzw. "dwóch wież" Jarosława Kaczyńskiego, który ma zostać wezwany na przesłuchanie. A także o wypadek kolumny rządowej z premier Beatą Szydło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prokuratura Krajowa Dariusz Korneluk PiS Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości zjednoczona prawica Katarzyna Kwiatkowska

Rodzaje testamentów. Jaki wybrać: ustny, notarialny czy odręczny?

- Przekazanie majątku spadkobiercom, najlepiej zrobić za pomocą testamentu notarialnego. Ale w niektórych przypadkach możliwy jest testament ustny, choć to wymaga obecności minimum trzech świadków, a testament odręczny, napisany w domu powinien mieć pełny podpis darczyńcy, a nie tylko samą parafkę - powiedziała mecenas Anna Wolna - Sroka w audycji Portfel seniora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska spadek testament

Pieniądze dla PiS. Prof. Łętowska: minister finansów zachował rozsądek

- PKW wydała uchwałę, która jest niezrozumiała, więc występuje się o to, żeby ją wyjaśnić (…) Czekamy na wyjaśnienia - mówiła w radiowej Trójce sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku prof. Ewa Łętowska. Minister finansów Andrzej Domański zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal polityka Ewa Łętowska społeczeństwo

Jak sprawdzić czy pracownik ma uprawnienia do kierowania pojazdem?

Dyskusja o zaostrzeniu przepisów ruchu drogowego rozgorzała po raz kolejny po piątkowym wypadku, w którym mężczyzna z odebranym prawem jazdy, śmiertelnie potrącił 14-letniego chłopca. Czy pracodawca może sprawdzać uprawnienia pracownika, albo współpracującej firmy, do prowadzenia pojazdów? 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy bezpieczeństwo na drodze samochody kurier policja Zobacz także piraci drogowi transport

Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej - co oznacza dla naszego kraju?

2025 rok rozpoczyna niezwykle ważne polityczne wydarzenie – prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. W audycji Sylwia Gregorczyk-Abram przybliży słuchaczom ten temat, a następnie gościć będzie ministra ds. Unii Europejskiej Adama Szłapkę. Rozmowa dotyczyć będzie właśnie zaczynającej się prezydencji Polski w Unii. Jak ten proces ma wyglądać i co oznaczać będzie dla naszego kraju? O tym wszystkim w najnowszej „Ludzkiej §prawie”.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sylwia Gregorczyk-Abram Trójka Zobacz także Rada Unii Europejskiej Unia Europejska Adam Szłapka

Koniec z wyrzucaniem tekstyliów do śmieci. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia

Nowy rok przyniósł zmiany w przepisach mówiących o segregacji między innymi ubrań, pościeli czy dywanów. Niepotrzebnych tekstyliów nie możemy już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2025 roku, więc trzeba się do nich przyzwyczaić jak najszybciej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka segregacja śmieci odpady prawo ue ekologia

Dezinformacja, rozwój AI, zmiany klimatu. Pierwsza Polka w ETPCz o misji Trybunału

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu powitał pierwszą Polkę w gronie sędziów – dr Annę Adamską-Gallant. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy sędzia Adamska-Gallant opowiedziała o swojej drodze do Trybunału, wyzwaniach, z jakimi zmaga się ETPCz, oraz swojej wizji ochrony praw człowieka w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu prawa człowieka Strasburg Rada Europy