Polskie Radio
Section05
PRL

Podziemne Radio „Solidarność”

Stan wojenny, wprowadzony w grudniu 1981 roku przywrócił całkowity monopol informacyjny władzom PRL. Jednak stosunkowo szybko przełamywać zaczęły go NSZZ „Solidarność”. Oprócz podziemnej prasy, literatury i ulotek po kilku miesiącach pojawiło się także niezależne radio. 12 kwietnia obchodzić będzie 35. rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radio Solidarność historia PRL komunizm PRL Warszawa Zofia Romaszewska Zbigniew Romaszewski

"Stałem się banitą, nie mogłem wrócić do ojczyzny"

Piotr Jegliński założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w okresie PRL. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki kurierów, którzy przemycali zakazane publikacje. Jegliński miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie ”Reszka”, która skończyła się jednak kompromitacją polskich służb. Piotr Jegliński był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Paryż Paryska "Kultura" Piotr Jegliński historia PRL komunizm HISTORIA

Sławomir Cenkiewicz o nieznanym obliczu LWP

Główny Zarząd Polityczny Ludowego Wojska Polskiego funkcjonował w latach 1944-1989. Postrzegano go jako instytucję, której rola polegała na indoktrynowaniu partyjnym żołnierzy i pilnowaniu interesów PZPR w wojsku. Dopiero najnowsze kwerendy akt w Wojskowym Biurze Historycznym odkrywają prawdziwe oblicze GZP i jego rolę zarówno w PRL, jak i podczas transformacji ustrojowej III RP. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym dr hab. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Sławomir Cenckiewicz

Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Postulator był TW?

Jak wynika z ostatniej publikacji "Tygodnika Powszechnego", ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, rozmija się w swoich twierdzeniach o przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z ustaleniami prokuratury i śledczych. Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Litka, dziennikarz "Tygodnika", autor publikacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko beatyfikacja Tomasz Kaczmarek komunizm PRL

Edward Mazur i jego związki z SB. "Kropka nad i"

Służby specjalne III RP wiedziały o współpracy Edwarda Mazura ze Służbą Bezpieczeństwa w okresie PRL - wykazał Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk ujawnił w "Do Rzeczy" nagranie dźwiękowe rozmowy werbunkowej Edwarda Mazura z 1985 roku. Nowe fakty komentował w audycji Kulisy Spraw Michał Matys, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  edward mazur służba bezpieczeństwa PRL Sławomir Cenckiewicz

"Ostatnia wizyta". Kryminalna zagadka PRL-u

"Ostatnia wizyta" to historia sięgająca wstrząsających wydarzeń z lat 70. ubiegłego wieku. Sowiecki agent Zygmunt Bielaj, bezlitosny zabójca działający na zlecenie KGB porywa, a następnie zabija Stefanię Kamińską, lekarkę z Płocka, byłą żołnierkę Armii Krajowej. Jego motywy są tajemnicze i całkowicie niejasne. Zagadkę, która pozostaje nierozwiązana od prawie pół wieku, próbuje rozwikłać w swojej książce Jacek Ostrowski. Autor był gościem audycji Między Kropkami.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA PRL czytelnictwo literatura przestępczość

"ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy"

Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela to była jawnie działająca w okresie PRL organizacja opozycyjną. - Zakres dziania ROPCiO miał być szerszy niż Komitetu Obrony Robotników, chodziło o kwestie formalne, jak i ideowe. Działaczom ROPCiO nie odpowiadała w KOR obecność ludzi, którzy mieli przeszłość we władzach PRL. ROPCiO był jednoznacznie narodowo-niepodległościowy i katolicki – powiedział w Polskim Radiu 24 profesor Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek KOR Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia Polski komunizm Leszek Moczulski Aleksander Hall Andrzej Czuma