Polskie Radio
Section05
PRL

"Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym" - książka "niespiesznego przechodnia"

W magazynie "Moje książki" zaprezentowaliśmy powieść Izabeli Jarosińskiej "Zły. Instrukcja obsługi w porządku alfabetycznym", która ujawnia świetną znajomość realiów warszawskich sprzed kilkudziesięciu lat oraz wspominaliśmy powieść Leopolda Tyrmanda "Zły", który w czasach PRL-u uważany był za najpoczytniejszy kryminał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Leopold Tyrmand pisarze i poeci historia Polski PRL kryminał

Szczepienia celebrytów. Jakimowicz: uważali, że mogą robić co chcą, a ktoś powiedział "sprawdzam"

- Słabo ustalili zeznania, ale to świadczy o tym, że mają tę butę. Ja mogę robić co chcę, jak chcę. Nikt się do nas nie przyczepi i możemy robić co chcemy. Tymczasem okazało się, że ktoś powiedział "sprawdzam" - mówił Jarosław Jakimowicz, odnosząc się do szczepienia znanych osób poza kolejnością. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jędrzej Kodymowski.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia aktorzy TVN narodowy fundusz zdrowia Jędrzej Kodymowski Michał Rachoń nadużycia etyka III RP PRL Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

"Fenomen wzrastania z niewoli ku niepodległości". Prof. Żaryn o zmianie podejścia do Żołnierzy Wyklętych

- Polska historiografia między latami 90. XX wieku, gdy dopiero zaczęliśmy się zajmować tematem Żołnierzy Wyklętych, a dniem dzisiejszym, jest skrótem naszej umiejętności przeobrażania się z narodu niewolników w naród ludzi wolnych, zainteresowanych rozpoznaniem własnych bohaterów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm

Banalizowany system totalitarny. Dmitrowicz: wiele zrobiono, by stworzyć taką narrację

Dlaczego PRL coraz częściej jest banalizowany i sprowadzany do tego, co śmieszne? - Bardzo wiele zrobiono po 1956 roku, ale też po 1989, żeby stworzyć taką narrację, że może i ten system miał jakieś elementy totalitarne, może był miejscami bardzo silny, ale tak naprawdę tylko do 1956 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm

"Kwota nieadekwatna do krzywdy". Zbigniew Ziobro złożył skargę na odszkodowanie dla opozycjonisty z PRL

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na postanowienie jednego z sądów, w którym zasądzono nieadekwatne jego zdaniem roszczenia odszkodowawcze działaczowi niepodległościowemu, który przebywał w komunistycznym więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia Polski Zbigniew Ziobro komunizm opozycja demokratyczna sądownictwo Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy

Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski opozycja demokratyczna PRL Ewa Michałowska Trójka

"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem niezłomnym. Pokazuje to całe jego życie oraz posługa prymasowa i arcybiskupia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak wyglądały losy najbardziej odosobnionego więźnia politycznego PRL? 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Małgorzata Raducha Władysław Gomułka historia Polski Kościół PRL

"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.

- Solidarność, za sprawą Jana Pawła II pozwoliła się zjednoczyć Polakom. Tego właśnie przerazili się ci, którzy mieli Polską za nic, którzy chcieli utrzymać władzę i uderzyli tchórzliwie 13 grudnia 1981 r. by miękko wylądować w nowej rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski PRL okrągły stół Solidarność