Polskie Radio
Section05
PRL

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów uczczono w Suchowoli (woj. podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców księdza: Marianny i Władysława Popiełuszków.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko POLSKA Suchowola Kościół katolicki aktualności katolickie Solidarność PRL opozycja demokratyczna regiony podlaskie

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Robert Tekieli Jan Żaryn

"Żelazny" i "Jastrząb". Braterska walka z sowieckim okupantem

W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o działalności niepodległościowej i losach dwóch braci, dwóch Żołnierzach Wyklętych, Edwardzie i Leonie Taraszkiewiczach, którzy operowali przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny. Gościem Tadeusza Płużańskiego był Grzegorz Makus, historyk i znawca tematyki Żołnierzy Wyklętych z tego właśnie obszaru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Tadeusz Płużański Wolność i Niezawisłość

"Wojna domowa od wielu wieków trwa..."

To już ponad pół wieku temu odbyła się telewizyjna premiera kultowego serialu „Wojna domowa“... dokładnie 55 lat temu, 24 października 1965 roku, Telewizja Polska rozpoczęła emisję pierwszego z siedmiu odcinków. Wszystkich części było ogółem piętnaście, bo po sukcesie tych pierwszych szybko dokręcono kolejnych osiem. Serial znany jest także współczesnym widzom choćby z częstych powtórkowych emisji na różnych kanałach i stacjach telewizyjnych w Polsce... a jego treść wydaje się być ponadczasowa - problemy dogadywania się pokolenia rodziców z pokoleniem dzieci nastolatków.
Zobacz więcej na temat:  serial telewizja film polski mieszkanie mieszkania rodzina PRL HISTORIA

"Miał na swoim na koncie wiele przedsięwzięć nowatorskich". Czaputowicz o Ruchu "Wolność i Pokój"

- Zaczął działać jawnie, stosował metody z katalogu działań bez przemocy, odniósł też sukces: została zmieniona treść przysięgi i wprowadzona służba zastępcza. Sukcesem WiP było także doprowadzenie do tego, że te wielusettysięczne demonstracje pokojowe na Zachodzie nie mogły być już propagandowo wykorzystywane w PRL – mówi z okazji 35-lecia powstania Ruchu "Wolność i Pokój" jeden z jego liderów, prof. Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz POLSKA IPN społeczeństwo PRL rocznica

Warszawa: msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Kościół Kościół katolicki wiara historia Polski chrześcijaństwo PRL Warszawa mazowieckie

Śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. IPN ekshumował szczątki kapłana

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Zbrodni na założycielu i duchowym ojcu oazowego Ruchu Światło-Życie mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL. Ks. Blachnicki walczył w wojnie obronnej w 1939 r., był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura IPN PRL HISTORIA Franciszek Blachnicki wywiad zabójstwo represje komunizm

"Olbrzymi potencjał". Prof. Jan Żaryn o tradycji nurtu narodowego w Polsce

- Polski ruch narodowy został dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami.  Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Natomiast komuniści byli równie wytwornymi przeciwnikami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP Ruch Narodowy PRL komunizm Bolesław Piasecki