Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Dzika Odyseja. Radiowa Ekspedycja odkrywców. Wyprawa do Wigierskiego Parku Narodowego

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Radiowa Ekspedycja Odkrywców". Gośćmi Polskiego Radia Dzieciom był podróżnik i twórca tego projektu Krystian Tyrański oraz mały reporter PRD Franek. Wraz z początkiem ekspedycji pojawiają się nowe wyzwania. Są one związane m. in. z geologią, botaniką czy zoologią.
Zobacz więcej na temat:  Dzika Odyseja Krystian Tyrański edukacja przyrodnicza

Stolarstwo to pasja dla każdego. Od czego zacząć?

- Już kiedy byłam mała, to zawsze najpierw próbowaliśmy z tatą zrobić coś własnoręcznie, zanim wybraliśmy się do sklepu żeby to kupić. Dzięki temu złapałam dryg do pracy. A to co zrobimy samodzielnie zawsze będzie bardziej oryginalne, niż kupione, zachęcała w "Poranku" Cecylia Bucholc czyli Gepetta, która wraz z córką Luną prowadzi warsztaty stolarskie dla małych i dużych.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie stolarstwo drzewo

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Zobacz więcej na temat:  ochrona przyrody środowisko naturalne edukacja przyrodnicza dzieci Gdańsk

Dlaczego warto grać na perkusji? Zapraszamy do Szkoły Muzycznej I stopnia

Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom? A choćby po to, aby promować zdolnych uczniów i ich niezwykłych nauczycieli, którzy z oddaniem i wielką pasją prowadzą uzdolnione dzieci po muzycznych szlakach. Zapraszamy Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie oraz na spotkanie z Heleną i jej nauczycielką Agnieszką Maślanką.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże instrumenty muzyczne trąbka

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Warszawa stolicą książki ilustrowanej. Rusza festiwal Małego Konesera

- Chcemy zawalczyć o miejsce książki dziecięcej w naszej kulturze - powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu 3. edycja Małego Konesera, który odbędzie się już 23 i 24 marca w Warszawie i zapowiedziała, że w najbliższy weekend przestronna, przyjazna przestrzeń Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze stanie się miejscem inspirujących rozmów, wymiany myśli i doświadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ bajki dla dzieci motyle biologia przyroda

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  DAB+ historie minerały złoto kamienie szlachetne

Kanapkowe specjały, czyli o historii zamkniętej między dwoma kromkami

Kiedy powstała pierwsza kanapka i kto ją wymyślił? Podobno pierwowzór powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze chleba. Jego twórcą był zaś prawdopodobnie pewien angielski hrabia pochodzący z miasteczka Sandwich. W Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 15.00 opowiemy nie tylko o historii kanapki, ale również o rodzajach, kształtach i kanapkowych ciekawostkach z całego świata. Zapraszmy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Przygody w PRD kanapki jedzenie