Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca Marcin Perfuński

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzina rodzice rodzicielstwo

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam

Ogłaszamy wyniki konkursu "Kolorowy piórnik"!

Jak wygląda szkoła lub przedszkole naszych słuchaczy? Czy sala lekcyjna czy też sala grupy przedszkolnej może mieć ciekawe zakamarki? Co uczeń porabia w szkole na zajęciach dodatkowych? Na te pytania odpowiedzi znają uczestnicy konkursu „Kolorowy piórnik” w PR Dzieciom. Gry i zabawy na terenie szkoły i przedszkola to codzienność naszych słuchaczy! Jak przedstawili ją w swoich pracach konkursowych? Które prace zostaną nagrodzone?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam DAB+

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo przedszkolak rok szkolny dzieci

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica starość hospicjum

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
Zobacz więcej na temat:  kompetencje przyszłości radio dla dzieci radio bez reklam Strefa Rodzica psychologia dziecięca

Natalia Grosiak w "Jestem muzykiem, jestem rodzicem" w PRD

Natalia Grosiak to polska wokalistka i piosenkarka. Urodziła się w Bielawie, ale od lat związana jest z Wrocławiem, gdzie ukończyła Wydział Prawa oraz Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Dużą popularnością cieszyły się m.in. jej występy w Teatrze Muzycznym Capitol. Jest współzałożycielką i wokalistką popularnego zespołu Mikromusic, z którym tworzy od 2002 roku.
Zobacz więcej na temat:  Damian Sikorski Natalia Grosiak radio bez reklam muzyka współczesna

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci ojcostwo

W PRD o projekcie "Świteź" w formie gry karcianej

"Świteź" to gra karciana, która powstała z myślą o młodych ludziach, którzy na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, a jednak nie stronią od literatury fantastycznej i gier. Celem przyświecającym twórcom projektu jest popularyzacja utworów Adama Mickiewicza i przedstawienia ich w sposób inny niż dotychczas. Koniec z nudnymi lekturami, przyszedł czas na "Ballady i Romanse".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Gwiazdozbiór" - premierowa audycja. Gościem Patrycja Lipińska

4 września swoją premierę miała nowa audycja w ramówce Polskiego Radia Dzieciom "Gwiazdozbiór".  To audycja poświęcona dziecięcym idolom ze świata muzyki, tańca, kina czy teatru. Kiedy odbędzie się premiera kolejnego singla, filmu czy spektaklu z ulubionym artystom naszych słuchaczy to tylko niektóre z informacji, jakie będzie można usłyszeć w audycji. Poza rozmowami z gwiazdami, przeniesiemy się, również na najciekawsze festiwale związane ze światem fantastyki, gier komputerowych, a nawet sportu. Gościem pierwszej audycji z cyklu jest była Patrycja Lipińska, zaś tematem rozmowy konkurs Piosenki Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci gwiazdy Marta Powałowska

W "Popołudniku" ciekawostki o olbrzymich mieszkańcach oceanów

Największą rybą pływającą we wszystkich oceanach na świecie jest rekin wielorybi, który ma dzisiaj swoje święto. 30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Ten oceaniczny olbrzym ma długość około 14 metrów i wadze ponad 12 ton. Pomimo swoich rozmiarów, nie jest groźny dla ludzi, gdyż żywi się planktonem. Jego zęby, a raczej ząbki mierzą jedynie 6 mm. Rekin wielorybi ma za to bardzo grubą skórę, która chroni go przed żyjącymi w wodzie drapieżnikami.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci zwierzęta morskie DAB+