Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna rozwój dziecka zmysły rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
Zobacz więcej na temat:  emocje rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo Aleksandra Jasińska

Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo?

Z jednej strony książki nas inspirują, z drugiej - to, co przeczytamy, często dość szybko ulatuje z naszej pamięci. Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem? Jaka jest zależność między teorią a praktyką? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rodzice i wydawcy książek dla rodziców z Wydawnictwa Element. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica czytanie bajek książki dla dzieci

Kim był George Gershwin?

George Gershiwn urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. I od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, choć przede wszystkim muzyką rozrywkową. Lubił także piosenki, które nawiązywały do muzyki jazzowej. Niedługo później okazało się, że chciał nie tylko słuchać muzyki, ale także grać na instrumencie. Młody Gershwin rozpoczął więc naukę gry na fortepianie, ale dopiero gdy skończył piętnaście lat, na jego drodze pojawił się pierwszy profesjonalny nauczyciel, który wprowadził go również w świat muzyki klasycznej. Wówczas George, oprócz nauki gry na fortepianie, zajął się teorią muzyki, kompozycji i instrumentacji oraz zaczął chodzić na koncerty muzyki symfonicznej. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże George Gershwin radio dla dzieci

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia macierzyństwo

Światowy Dzień Alzheimera. Czy można zatrzymać bądź opóźnić rozwój tej choroby?

Choroba Alzheimera jest jedną z wielu chorób otępiennych (zaburzeń neuropoznawczych), którą powoduje odkładanie się w mózgu białek, takich jak beta amyloid, wyłączające fragmenty mózgu. Według Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Polsce z otępieniem żyje ponad pięćset tysięcy osób, w tym ponad trzysta tysięcy cierpi na chorobę Alzheimera. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie terapia pamięć mózg

Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach

Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? Z pomocą przychodzi pozytywna dyscyplina, czyli podejście skoncentrowane głównie na szacunku, zaufaniu, wsparciu i miłości do drugiej osoby, które zakłada, że warto być uprzejmym, życzliwym i stanowczym jednocześnie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica przedszkole przedszkolak wychowanie psychologia dziecięca radio bez reklam

Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach

W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się one kształtować? Czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Czy powinno nas martwić, że dziecko, które kończy przedszkole ma jeszcze zęby mleczne? Na te i inne ważne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz z gabinetu Zębowa Wróżka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko zdrowie dziecka

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

W "Gwiazdozbiorze" rozmowa o Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" 2022

Tegoroczna edycja Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" odbywała się stacjonarnie w dniach od 16 do 18 września w Toruniu.  Tegoroczna edycja to już 12 odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce nawet ponad 4000 osób – potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci Marta Powałowska radio bez reklam

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła DAB+ Mikołaj Foks

12. edycja festiwalu Mała Warszawska Jesień

Festiwal Warszawska Jesień to festiwal muzyki współczesnej. Choć początkowo głównym odbiorcą festiwalu były osoby dorosłe, z czasem powstała Mała Warszawska Jesień skierowana do młodszej publiczności. Już jutro wystartuje dwunasta edycja tego wydarzenia. Warto zaznaczyć, że Warszawska Jesień to festiwal, który rozpoczął wiele kompozytorskich karier. Również Podczas Małej Warszawskiej Jesieni spodziewać się można licznych eksperymentów, które z pewnością rozpoczną niejedną ciekawą drogę muzyczną.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Czy w przedszkolu powinno się myć zęby?

W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się kształtować? Ale także czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Na to i wiele innych pytań odpowie stomatolog - Dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz. W Dniu Przedszkolaka zastanowimy się także nad problemem braku zębów stałych u przedszkolaka. 
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole zdrowie dziecka psychologia dziecięca Polskie Radio radio bez reklam

Dzień Przedszkolaka w Polskim Radiu Dzieciom

Z okazji święta najmłodszych, które przypada 20 września, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali specjalne audycje. Słuchacze mogą liczyć na rozmowy ze świętującymi przedszkolakami oraz spotkania z gośćmi. O tym, "dlaczego fajnie jest być przedszkolakiem?", przez cały dzień w Polskim Radiu Dzieciom będą opowiadać najmłodsi słuchacze.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Polskie Radio przedszkolak radio bez reklam DAB+ szkoła

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca Marcin Perfuński