Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Zbliża się sezon na topinambur. Jakie ma właściwości lecznicze?

Zbliża się sezon na rodzimy topinambur. Kopie się go od końca listopada do wiosny – wtedy jest najlepszy do spożycia. Jego bulwy przypominają imbir, a smak topinamburu jest zbliżony do smaku młodego ziemniaka. Topinambur w Polsce, jak i w polskich kulinariach znany jest od siedemnastego wieku, czyli od momentu przypłynięcia do Francji. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzenił się w Europie zachodniej. Z czasem topinambur został wyparty przez ziemniaka, a teraz przeżywa swój renesans. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowe odżywianie zdrowie i dieta witaminy warzywa

Jak uczą korepetytorzy? Posłuchaj "Strefy rodzica"

Według badań statystycznych już ponad jedna trzecia uczniów polskich szkół korzysta z lekcji dodatkowych. Korepetytorzy pomagają nadrobić braki szkolne i osiągnąć lepsze wyniki na egzaminach, często wyciągają uczniów najgłębszych problemów i stanowią swoisty alternatywny przepływ wiedzy ale są też towarzyszami rozwoju intelektualnego. Potrafią rozbudzić pasję, a także ją podsycać, doprowadzając nie tylko do sukcesów, ale też osobistej satysfakcji. W "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o trzech podstawowych przedmiotach egzaminacyjnych, z których najczęściej udzielane są korepetycje, czyli o języku polskim, angielskim i matematyce.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja DAB+ nauczyciel

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia młodzież motywacja emocje zdrowie psychiczne

Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach

Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs "Komunikacja Przyjazna Pacjentom" przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko zdrowie dziecka szpital komunikacja

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie psychiczne zdrowie emocje rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica DAB+ Joanna Ficińska

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie zdrowie dziecka kobieta technologie radio dla dzieci Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica DAB+ emocje psychologia psychologia dziecięca szczęście praca rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jak znaleźć i utrzymać swoją miłość według grekokatolickiego księdza

Ksiądz Paweł Potoczny opowiada w mediach społecznościowych o miłości w XXI wieku. Na swoim instagramowym profilu zamieszcza spostrzeżenia refleksje odnośnie do tego czym według niego jest prawdziwa miłość. Mówi, jak ją znaleźć, jak zachować, a także o tym, w jaki sposób ją pielęgnować. O tym wszystkim opowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica małżeństwo rodzina miłość

"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców

Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne? "Nie mów mi jak" to hasło, które w wielu przypadkach przychodzi nam z trudem. To właśnie młodzi rodzice najczęściej słyszą „złote” rady z każdej możliwej strony. W gąszczu przeróżnych informacji łatwo się jednak zagubić, a tym samym trudniej wsłuchać się w samego siebie. O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", a także doradczyni rodzicielska i ekspertka Porozumienia bez przemocy. 
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia rodzicielstwo Strefa Rodzica DAB+ Joanna Ficińska

Jak uwolnić się od narzuconego sobie przymusu perfekcyjności?

O roli kobiety, żony i matki, a także o poszukiwaniu wewnętrznej siły, piękna i spełnienia rozmawiaiśmy z autorką książki "Druga. Niezwykła podróż ku sobie", Anną Hazuką. – Ja bardzo nie chciałam napisać poradnika, w ogóle się w takiej stylistyce nie odnajduję i wydaje mi się, że mamy przesyt tego poradnictwa wokół nas, szczególnie wokół rodziców. Kiedy pomyślałam sobie, czego ja szukam, jako mama, to ja szukam tak naprawdę obecności innych rodziców, bardziej wsparcia i podzielenia się własną historią niż koniecznie wskazywania jedynych rozwiązań i jedynych słusznych pomysłów - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia kobieta społeczeństwo radio bez reklam DAB+ Agata Puścikowska

Dieta antysmogowa. Co jeść a czego unikać?

Dieta antysmogowa zyskuje ostatnio na popularności, ale czy naprawdę możemy chronić się przed wpływem zanieczyszczonego powietrza, stosując odpowiednią dietę? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Małgorzata Jackowska, dietetyczka. - Okazuje się, że jest to dieta, która rzeczywiście wspiera mechanizmy obronne organizmu – zauważyła gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam zdrowie dieta zdrowie i dieta Strefa Rodzica

Czy technologia jest tylko dla chłopaków? Odpowiedź w PR Dzieciom

Dlaczego dzielenie zawodów na męskie i żeńskie jest krzywdzące? Co zrobić, żeby dzieci nie kierowały się stereotypami? Jak wspierać je w edukacji, by były pewne swoich wyborów? Na te pytania odpowiedzieli goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica" zastanawiając się, dlaczego kobiet pracujących w branży IT, nadal jest tak mało. 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Jak zachęcać dziewczynki do zostania programistkami?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca informatyk zawody przyszłości wychowanie stereotypy radio bez reklam

Jak pogodzić pilotowanie wypraw z macierzyństwem? W PRD Anna Olej-Kobus

Pełnoetatową pilotką wypraw gościni Strefy Rodzica została kilka lat temu. Wcześniej była dziennikarką, fotografką i pisarką, co oznacza, że część pracy wykonywała w domu, a na wyjazdy służbowe często zabierała ze sobą dzieci i były to wyprawy z całą rodziną. - Kiedy zostałam pilotką, zaczęłam po prostu zostawiać moją rodzinę, bo praca pilota jest absolutnie angażującym zajęciem z dorosłymi ludźmi i tam nie ma miejsca na to, żeby zabierać swoją rodzinę - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Olej-Kobus.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci wycieczka podróże rodzicielstwo

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zjemy muchomora sromotnikowego?

Zarówno kalendarz grzybiarza, jak i dowody w lesie podpowiadają, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Chociaż dostępność do grzybów hodowlanych, jak i akcje medialne zwiększające świadomość na ich temat przynoszą efekty, wciąż pojawiają się przypadki zatruć po ich spożyciu. Co ciekawe, nawet grzyby jadalne, jeśli są nieodpowiednio przechowywane, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła dr n. med. Diana Kamińska z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie grzybobranie zdrowie dziecka radio dla dzieci radio bez reklam

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Kulfon i Monika Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam DAB+

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci smartfon psychologia dziecięca

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci szkoła liceum