Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Jak przeciwstawić się wewnętrznemu krytykowi i uwolnić swój potencjał?

W szkole uczymy się wielu rzeczy, jednak nie uczymy się, jak zaglądać w głąb siebie. W życiu codziennym nie potrafimy docenić i pokochać siebie samych, a także zapominamy o wdzięczności za to, co mamy. Ponadto żyjemy w świecie przepełnionym oceną i krytyką. W pierwszej kolejności poddajemy się ocenie, a następnie oceniamy siebie samych. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica medytacja rozwój DAB+ emocje

Jak wygląda życie matek i dzieci w czasie wojny?

Od 2010 roku Dom samotnej Matki w Charkowie oferuje dach nad głowa matkom z dziećmi, które z różnych powodów nie mają domu. W sytuacji wybuchu wojny dotychczasowy spokój został zaburzony i konieczna była ewakuacja. Ponad sześćdziesiąt mieszkańców Domu Samotnej Matki trafiło do Jazłowca, gdzie zostali przyjęci przez siostry Niepokalanki. Obecnie w Jazłowcu zostało niewiele kobiet z dziećmi, ponieważ część wyjechała poza granice Ukrainy. Te, które zostały, chcą już wracać do domu w Charkowie. Póki co jest tam jednak wciąż bardzo niebezpieczne.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina DAB+ wojna na Ukrainie

Niesienie pomocy i wolontariat. Jak zostać wolontariuszem?

Pomaganie innym daje wiele satysfakcji. Korzyści z pomagania płyną nie tylko do potrzebujących, ale również do osób, które wsparcia im udzielają. Dla niektórych osób bycie wolontariuszem to ważna część życia. O tym, jak i dlaczego pomagają opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Maria Skokin, nagrodzona w konkursie Wolontariusz Roku 2022 organizowanym przez Fundacje Okno na Wschód. O idei i zasadach wolontariatu opowiedziała Karolina Kłosińska z Zespołu Rozwoju Wolontariatu Ochotnicy Warszawscy.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat pomoc DAB+

Jak zadbać o higienę cyfrową w święta

Już niebawem zasiądziemy przy wigilijnym stole, być może podzielimy się opłatkiem, zjemy barszcz z uszkami albo obejrzymy "Kevina", a potem zaczniemy wysyłać SMS-y z życzeniami do najbliższych. Skoro już weźmiemy już smartfony w dłonie, to zapewne rzucimy okiem na powiadomienia i nagle okaże się, że wigilia została spędzona z nosem w smartfonie, ale nie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Boże Narodzenie Wigilia

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice rodzicielstwo wychowanie rozwój medytacja emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Co można podać dziecku podczas kolacji wigilijnej?

Produkty, które mogą pojawić się w świątecznym menu, niekoniecznie są wskazane dla najmłodszych. W okresie świątecznym jemy wiele regionalnych potraw, które zawierają w sobie mak, grzyby, kapustę. – Zdecydowanie trzeba podkreślić, że te potrawy, które serwujemy na wigilijną kolację, to nie są potrawy rekomendowane dla dzieci. One często składają się z różnych produktów, ale też charakteryzują się tym, że są ciężkostrawne – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Harton. 
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie dieta potrawy dla dzieci zdrowie i dieta Joanna Ficińska

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność wychowanie rodzicielstwo zdrowie

Zakładanie własnego biznesu. Jak zostać biznesmenem?

Żeby założyć biznes, trzeba mieć dobry pomysł, odpowiednie ku temu podstawy, a także determinację i wytrwałość. Posiadanie własnej firmy to forma zarabiania pieniędzy. Czy będą to duże czy małe pieniądze zależy głównie od tego, jak bardzo firma będzie rozbudowana, a także od tego, jak bardzo będzie spełniała potrzeby innych. Niewątpliwie osoby, które mają własny biznes, same decydują o sobie i o wielu sprawach. Aby prowadzić własny biznes, należy naucz się podejmowania decyzji. Warto zająć się tym już dzisiaj. Każdego dnia stajemy przecież przed wieloma wyborami.
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie Ekonomia dla dzieci radio dla dzieci

Mistrzostwa Świata WTKRU w Karate Tradycyjnym oraz Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym

W piątek rozpoczęły się Mistrzostwa Świata WTKU w Karate Tradycyjnym oraz Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym. W zawodach wystartowało 1500 zawodników z 56 krajów. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym to wydarzenie. Nie może więc nas tam zabraknąć. Do zobaczenia w niedzielę! Relację prosto z mistrzostw można usłyszeć w audycji "Rodzinny w-f" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Rodzinny W-F patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci karate

"Rodzinny WF". Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym

Ponad 400 zawodników ze wszystkich kontynentów walczy będzie od piątku w Lublinie w mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny zawody takiej rangi obywają się z udziałem kilku wiodących federacji i mogą się stać przełomowym wydarzeniem jednoczącym środowisko w skutecznym ubieganiu się o uzyskanie statusu dyscypliny olimpijskiej.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci Rodzinny W-F radio bez reklam DAB+

Weekend na sportowo, pełen kultury i ciekawostek. Słuchaj PR Dzieciom!

Ten grudniowy weekend będzie wyjątkowy. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom nie zabraknie relacji z Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym w Lublinie, rozwiązania konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko" oraz najnowszych doniesień z 20. finał Konkursu Piosenki Eurowizji Junior.  Jak co tydzień nasze radiowe studio odwiedzą Kulfon i Monika, a Martyna Chuderska dorzuci garść kultury. Tym razem tej na deskach teatralnych i na scenie muzycznej.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci

Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego [WIDEO]

Po raz szósty, 7 grudnia 2022 r. w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". W tym roku fragmenty kultowej pierwszej czytanki przeczytali dziennikarze oraz redaktorzy. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym projekt "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". Zobacz wideo, w którym dziennikarka PR Dzieciom czyta wybrany fragment tego najpopularniejszego podręcznika do nauki czytania i pisania w Polsce .
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci literatura dziecięca czytanie bajek

Jak się wierzy za kratami? "Wiara skazanych. Rozmowy z Bogiem w więzieniu"

Jej pierwszym projektem dotyczącym więzienia był projekt fotograficzny z kobietami przebywającymi w więzieniu. – Wtedy po raz pierwszy zaświtała mi taka myśl, że ja spiszę, co one mi opowiadają – powiedziała Katarzyna Borowska. Niedługo później we współpracy z Anną Matusiak-Rześniowiecką powstała książka "Skazane. Historie prawdziwe", a następnie "Molestowane" o kobietach, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy seksualnej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wiara

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci rozwój dziecka DAB+ Strefa Rodzica jąkanie u dziecka