Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

"Z miłości do książek". Reportaż z antykwariatu [POSŁUCHAJ]

Krystyna Smerda-Ujma i Sergiusz Ujma od blisko 30 lat prowadzą w Zielonej Górze antykwariat. Jest najstarszy w mieście. Jest też, niestety, zapewne jednym z ostatnich. W dwóch małych pomieszczeniach książki piętrzą się do sufitu, zajmując każdą wolną powierzchnię. Właściciele niebawem będą świętować 80. urodziny. Ze smutkiem i nostalgią wspominają dawne czasy, gdy drzwi antykwariatu niemal się nie zamykały.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo

"Po prostu muszę grać". Reportaż o Lidii Grychtołównie [POSŁUCHAJ]

Koncertowała na prawie każdym kontynencie i to z najlepszymi orkiestrami. Jej repertuar jest ogromny i zawsze gra go z pamięci. Ma 93 lata, jest jednym z najstarszych wciąż występujących muzyków i prawdopodobnie pierwszą polską pianistką, która podczas pandemii dawała koncerty ze swojego salonu. - Ćwiczę codziennie - mówi o sobie Lidia Grychtołówna, bohaterka reportażu w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Lidia Grychtołówna reportaż Jakub Tarka

"Słowa przysięgi zobowiązują". Reportaż znad granicy z Białorusią [POSŁUCHAJ]

Wielu z nich te święta spędza z dala od domu. Żołnierze WOT i żołnierze zawodowi, nierzadko z różnych regionów kraju, pełnią właśnie swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej. Nasze granice chronią również funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci. Jak wygląda ich służba podczas świąt Bożego Narodzenia? 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Białoruś granica Wojsko Polskie straż graniczna

"Paszporty życia", które pomagały ocalić Żydów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Aleksander Ładoś był dyplomatą, publicystą i współzałożycielem grupy, która w czasie II wojny światowej wyrabiała fałszywe paszporty dla Żydów. W ten sposób Żydzi unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady, a część z nich doczekała końca wojny. Sejm ogłosił rok 2021 rokiem pamięci o Aleksandrze Ładosiu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Żydzi historia Polski

Młodzi radykalni przeciwko komunie. Reportaż "Chłopcy do bitki"

Po ogłoszeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, "zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie. To był ich protest przeciwko aktorom, którzy ignorowali powszechny bojkot reżimu przez środowisko artystów. Środki cuchnące wpuszczali do mieszkań funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i kolaborantów. Mowa o "Grupie Oporu Solidarni", którzy mimo wielu przeciwności losu niezłomnie walczyli przeciwko komunie. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski Adam Bogoryja-Zakrzewski PRL

Wyższa Szkoła Morska. Stan wojenny i strajk studentów. Reportaż "Moja prawda"

Wojciech Kozimor był studentem drugiego roku w Wyższej Szkole Morskiej. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Angażował się w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu stanu wojennego z kolegami po zakończeniu strajku na uczelni udał się do Stoczni Gdańskiej. Po jej pacyfikacji został zatrzymany i przewieziony do Starogardu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska studenci

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki stan wojenny komunizm PRL