Polskie Radio
Section05

represje

"Bruksela i Waszyngton biernie się przyglądały". Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Białorusi

- Sankcje, żeby były skuteczne, musiałyby być bardziej dotkliwe i wymierzone zarówno w Mińsk, jak i w Moskwę. A niestety reakcja Zachodu na to, co działo się na Białorusi rok temu, była absolutnie spóźniona - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, publicysta i autor książek o Europie Środkowo-Wschodniej, Tomasz Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka

Represje na Białorusi. Trzy lata kolonii karnej za wywieszenie historycznej flagi

Artur Żwirydouski wywiesił w czerwcu na szkole biało-czerwono-białą flagę. Młody mieszkaniec białoruskiego Ostrowca zdjął też z jednego z urzędów obecną państwową czerwono-zieloną flagę. Chwilę później został zatrzymany. W areszcie spędził ponad 3 miesiące. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś opozycja demokratyczna Mińsk Aleksander Łukaszenka

Katolicy na cenzurowanym w irlandzkich szkołach. Najczęściej padają ofiarą nękania

National Anti-Bullying Research and Resource Centre, znany ośrodek badawczy działający przy uniwersytecie w Dublinie opublikował niepokojące badania. Wynika z nich, że ofiarami nękania i zastraszania w szkole są najczęściej... katoliccy uczniowie. W raporcie można przeczytać, że aż 50 proc. ankietowanych nauczycieli wyraziło poważne obawy związane ze wzrostem antyreligijnych postaw wśród młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia Europa Kościół religia szkoła młodzież ŚWIAT

"Machina represji się rozkręciła". Aleś Dzikawicki o sytuacji na Białorusi

- Sądy dają coraz większe, coraz bardziej drakońskie wyroki (...). Ci ludzie są absolutnie niewinni, ale ich były szef Wiktar Babaryka dostał - przypomnę - 14 lat. Więc oczywiście nie można było ich zwolnić ani dać znacznie mniejszych wyroków - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Dzikawicki o wyrokach dla Maryji Kalesnikawej i Maksima Znaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Białoruś Europa

Karnawał Solidarności – druga strona medalu. Więźniowie polityczni lat 80.

Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80. powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, jednak miał on niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. A ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku.  
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk Trójka społeczeństwo historia Polski PRL Solidarność areszt komunizm robotnicy strajki sierpniowe

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów

W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Marta Piasecka Aleksander Łukaszenka Białoruś dziennikarstwo dziennikarze reżim reportaż KSIĄŻKA literatura

NASZ WYWIAD Wład Kobets: znów Polska ratuje Białorusinów, to ważne, że młoda sprinterka będzie mogła tu kontynuować karierę

- Po raz kolejny Polska ratuje Białorusinów. Trzeba wyrazić wdzięczność Polsce, polskiemu MSZ za tak szybką reakcję – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets z think tanku iSANS i Centrum Białoruskiej Solidarności, mówiąc o pomocy okazanej 24-letniej białoruskiej biegaczce Kryscinie Cimanouskiej. Sprinterka wbrew jej woli miała być odesłana do Mińska z Tokio, tam groziły jej represje. Polska przyznała jej wizę humanitarną, polski rząd zapewnia, że pomoże jej zorganizować przyjazd do Polski i zapewni możliwość dalszego rozwoju sportowego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś media USA NASZ WYWIAD Unia Europejska SPORT igrzyska olimpijskie Kryscina Cimanouska