Polskie Radio
Section05

represje

60 chrześcijańskich duchownych ofiarami białoruskich represji politycznych

Sześćdziesięcioro duchownych, reprezentujących wszystkie działające na Białorusi wyznania chrześcijańskie, ucierpiało od represji politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki. Takie dane opublikowała inicjatywa "Chrześcijańska Wizja", prowadząca monitoring politycznych prześladowań białoruskich chrześcijan. Duchownych karano grzywną, przetrzymywano w aresztach oraz więziono. Zdarzało się, że kapłani byli zatrzymywani podczas sprawowania posługi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś chrześcijaństwo Kościół katolicki

Rosja niszczy pamięć o ofiarach stalinizmu. MSZ Litwy protestuje przeciwko usunięciu pomnika: naruszenie prawdy historycznej

MSZ Litwy wystosowało notę do władz Rosji w sprawie usunięcia we Włodzimierzu pomnika poświęconego ofiarom sowieckich represji, w tym przedwojennemu litewskiemu dyplomacie Meczislovasowi Reinysowi. Resort dyplomacji protestuje też przeciw odsłonięciu w Królewcu pomnika Michaiła Murawjowa – carskiego gubernatora, który krwawo stłumił Powstanie Styczniowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Rosja stalinizm dyktatura dyplomacja

"Ja się nie boję, niech oni się boją". W Brukseli otwarto wystawę poświęconą Alesiowi Bialackiemu

"Ja się nie boję, niech oni się boją" - to tytuł wystawy w Brukseli, w Misji Demokratycznej Białorusi, poświęconej Alesiowi Bialackiemu, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, którego więzi reżim w Mińsku. Wystawa opowiada o życiu Bialackiego i jego działalności od lat '80, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, także o stworzeniu w 1996 roku centrum obrony praw człowieka Wiasna oraz o oporze wobec reżimu Łukaszenki od prawie 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Aleś Bialacki Aleś Zarembiuk Andrzej Halicki społeczeństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim więźniowie polityczni Pokojowa Nagroda Nobla Mińsk Beata Płomecka prawa człowieka

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA procesy polityczne studenci

W Rosji usunięto pomnik Polaków - ofiar obozów workuckich. Ambasador RP: czyn haniebny, wypieranie pamięci o represjach

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski w piątek podkreślił, że usunięcie pod Workutą pomnika Polaków - ofiar obozów workuckich, to próba wypierania w Rosji pamięci o represjach. Ponadto ocenił, że ten czyn jako haniebny ze względu na to, iż pomnik miał formę krzyża, a więc symbolu chrześcijaństwa, wyznawanego także w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT HISTORIA historia Polski relacje polsko-rosyjskie Workuta pomniki chrześcijaństwo prawosławie Związek Sowiecki Rosja reżim Europa

Nawalny spędzi rok w karcerze. Według reżimu opozycjonista nie poddaje się "resocjalizacji"

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny spędzi rok w karcerze. Taką decyzję podjęła reżimowa komisja działająca w kolonii karnej w Włodzimierzu. We wtorek sąd apelacyjny odrzucił skargę polityka na wyrok sądu niższej instancji, który skazał go na 19 lat pozbawienia wolności za rzekomą działalność ekstremistyczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja reżim Aleksiej Nawalny więźniowie polityczni

Rosja stacza się coraz niżej. Trwają systematyczne represje

Sytuacja w zakresie praw człowieka w Rosji znacznie się pogorszyła od lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę; w Rosji prowadzone są systematyczne represje wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego - stwierdzono w najnowszym raporcie ONZ dotyczącym Rosji, na jaki powołuje się w poniedziałek agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 ONZ prawa człowieka

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR HISTORIA

Wciąż nie ma wieści od Andrzeja Poczobuta. MSZ: wzywamy do zaprzestania stosowania wobec niego represji

Cały czas zabiegamy o kontakt z odbywającym wyrok Andrzejem Poczobutem. Polska ambasada w Mińsku w rozmowach z MSZ Republiki Białorusi stale podnosi kwestię jego i innych więźniów politycznych, a resort dyplomacji cyklicznie wzywa władze białoruskie do zaprzestania stosowania wobec niego represji - podkreśla MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Poczobut więźniowie polityczni

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa