Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo zdrowie

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo ojcostwo czas wolny wychowanie radio dla rodziców Piłka nożna Strefa Rodzica

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica przemoc kampania społeczna dzieci rodzicielstwo psychologia dziecięca psychologia radio dla rodziców

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Jak być dobrym ojcem dzisiaj? Ojcostwo według najnowszych badać naukowych?

Aby być dobrym ojcem, nie wystarczy przeczytanie jednego z wielu poradników. Najpierw trzeba spróbować zdefiniować współczesnego tatę i opisać okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. Znacznie różnią się one od tych, w których dorastali dzisiejsi ojcowie. Niepewność jutra podbijana przez echa wojny toczącej się w sąsiednim państwie, społeczne oczekiwania nakładane na mężczyzn, którzy mają być jednocześnie twardzi i wrażliwi, zaangażowani w pracę i zaangażowani w rodzinę. Ról mamy i taty nie regulują już sztywne konwenanse, ale określają je indywidualne kompetencje. To zaledwie kilka zmiennych, jakie mają wpływ na zagubienie wielu mężczyzn wchodzących w ojcostwo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica ojcostwo rodzicielstwo radio dla rodziców

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ emocje psychologia psychologia dziecięca szczęście praca rodzicielstwo Mikołaj Foks

"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców

Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne? "Nie mów mi jak" to hasło, które w wielu przypadkach przychodzi nam z trudem. To właśnie młodzi rodzice najczęściej słyszą „złote” rady z każdej możliwej strony. W gąszczu przeróżnych informacji łatwo się jednak zagubić, a tym samym trudniej wsłuchać się w samego siebie. O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", a także doradczyni rodzicielska i ekspertka Porozumienia bez przemocy. 
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica DAB+ Joanna Ficińska

Jak pogodzić pilotowanie wypraw z macierzyństwem? W PRD Anna Olej-Kobus

Pełnoetatową pilotką wypraw gościni Strefy Rodzica została kilka lat temu. Wcześniej była dziennikarką, fotografką i pisarką, co oznacza, że część pracy wykonywała w domu, a na wyjazdy służbowe często zabierała ze sobą dzieci i były to wyprawy z całą rodziną. - Kiedy zostałam pilotką, zaczęłam po prostu zostawiać moją rodzinę, bo praca pilota jest absolutnie angażującym zajęciem z dorosłymi ludźmi i tam nie ma miejsca na to, żeby zabierać swoją rodzinę - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Olej-Kobus.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wycieczka podróże rodzicielstwo

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna rozwój dziecka zmysły rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
Zobacz więcej na temat:  emocje rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca