Polskie Radio
Section05

sierpień 80

Od wolnych związków zawodowych po miejsca w żłobkach. 21 postulatów z Sierpnia '80

Żądania strajkujących pracowników Stoczni Gdańskiej, zaakceptowane przez władze 31 sierpnia 1980 roku, dotyczyły spraw politycznych, gospodarczych i społecznych. Najważniejszym był postulat o utworzeniu wolnych związków zawodowych, który bezpośrednio przyczynił się do powstania NSZZ "Solidarność". Tablice, na których spisano 21 postulatów, zostały umieszczone na liście UNESCO - Pamięć Świata.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL strajki sierpniowe strajki Gdańsk Stocznia Gdańska

"Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Szczeciński Sierpień '80

19 sierpnia 1980 roku w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, jego przewodniczącym wybrano Mariana Jurczyka. Dzień wcześniej o godz. 10.30 część wydziałów przerwała pracę. Przed bramą główną zgromadziło się kilka tysięcy pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Janusz Marchwiński Marian Jurczyk Stocznia Szczecińska Szczecin Solidarność PRL związki zawodowe

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

PR24 "Z pewnością nie zostawił nas samych". Ks. Kowalski o roli Jana Pawła II w przemianach Sierpnia 80

- Gdy przyglądamy się transparentom zawieszonym na stoczniowej bramie nr 2 podczas strajków w sierpniu 1980 roku, możemy zaobserwować w centralnym miejscu krzyż, a po lewej stronie - wizerunek Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus i wizerunek papieża. Z pewnością ten, który obudził naród polski podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979, miał świadomość tego, że przed Polską jest bardzo trudny czas i z pewnością nas nie zostawił samych - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Solidarność NSZZ