Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Walka z odrzuceniem wśród rówieśników. "Sytuacja tych dzieci jest trudna"

- Temat jest trudny, ale sytuacja tych dzieci jest niezwykle trudna. To są dzieci zagubione, bezradne, nie wiedzą, co począć. A bardzo często jest tak, że ta przemoc rówieśnicza nie wynika z jakichś złych intencji kolegów i koleżanek - mówi Joanna Roguska-Berdyn z wydawnictwa Pointa. Jego nakładem wydano książki opisujące sytuacje dzieci zmagających się z odrzuceniem i przemocą ze strony rówieśników. Gościni "Zagadkowej Niedzieli" prowadzi jednocześnie działania na rzecz pomocy skrzywdzonym w ten sposób najmłodszym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk odrzucenie przemoc

Fentanyl w Polsce. "Problem jest bardziej złożony, to nadal jest lek"

- Pamiętam tylko jeden przypadek pacjenta, u którego była źle podana terapeutycznie dawka opioidalnych środków przeciwbólowych. Reszta to intencjonalne zażycie substancji w celu odurzenia się - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio24.pl toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz, rzecznik Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Ratownicy medyczni przyznają, że tylko promil z osób, które "brały", trafia do nich po pomoc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA narkotyki fentanyl

To pomaga w walce z rakiem. Wystarczy tak niewiele

Już pół godziny ruchu wystarczy, by u kobiet z rakiem piersi powstało więcej białych krwinek zwalczających nowotwór - wynika z badań fińskich naukowców. Naukowcy przeanalizowali także, czy różne typy raka piersi wpływają na reakcje białych krwinek na wysiłek fizyczny, jednak nie wyciągnęli jednoznacznych wniosków. - Zgodnie z obecną wiedzą ćwiczenia fizyczne są korzystne dla wszystkich pacjentów chorych na raka - stwierdziła główna autorka badań, doktorantka Tiia Koivula.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowotwory rak zdrowie

Polskie Radio 24 Zakup Pegasusa. "Ziobro o tym wiedział, to jest jak z mafią"

- Pan Ziobro to nie jest klient komisji śledczej, który przyjdzie raz i zapomni o tym, że taka komisja funkcjonuje. On musi być w gotowości, dlatego że w tym procesie funkcjonował jako minister sprawiedliwości, prokurator generalny i lider partii politycznej, która rządziła krajem - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela (Nowa Lewica), wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA komisja śledcza pegasus Tomasz Trela Zbigniew Ziobro

Polskie Radio 24 Smartfonowa szyja. Zmień nawyki, to unikniesz operacji

- Coraz częściej mamy pacjentów w wieku 12-14 lat z pełnym zespołem bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa. Niewłaściwe używanie telefonu komórkowego, jeśli trwa przez lata, często powoduje nieodwracalne zmiany. Wtedy rehabilitacja nie wystarczy, konieczne jest leczenie operacyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 ortopeda dr Kamil Koszela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie POLSKA kręgosłup smartfony

Polskie Radio 24 Niebieska transformacja. Niskoemisyjna żywność z mórz i oceanów

- Niebieska transformacja jest odpowiednikiem zielonej transformacji, ale dotyczy mórz i oceanów. U jej podstaw leży założenie, że żywność pochodząca z tych zasobów jest niskoemisyjna. Jednocześnie znamy ich ograniczenia - nie możemy z nich korzystać dowolnie, bez kontroli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kalinowska z organizacji Marine Stewardship Council. 
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe Polskie Radio 24 morza jedzenie żywność oceany

"PrzySłowie". Polski język seksu: jak przełamać tabu w rozmowach o "tych" sprawach?

Jak po polsku mówi się i rozmawia o "tych" sprawach i "tych" rzeczach? Zostawiając na boku kwestię czy w ogóle się rozmawia (oczywiście!) i jak często (to zależy), w swojej audycji Mateusz Adamczyk i jego gościni zastanawiają się nad tym, jakiego języka używamy, aby "o tym" – czyli o seksie – porozmawiać.
Zobacz więcej na temat:  seks seksualność edukacja język polski rozmowa Tabu intymność Mateusz Adamczyk Trójka zdrowie

Polskie Radio 24 Ozusowanie umów to zło? "Po pięćdziesiątce zmienisz zdanie"

- Każdy jest mądry, gdy ma 30 czy 35 lat, a najmądrzejsi jesteśmy, kiedy mamy 22. Sytuacja się zmienia, gdy mamy 57 lat i okazuje się, że ostatnie 20 lat spędziliśmy, pracując na umowie o dzieło albo okazyjnie na umowach-zleceniach, i kapitału w ZUS-ie i stażu ubezpieczeniowego jest bardzo mało, że nie przysługuje nam prawo nawet do minimalnej emerytury - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA składka zus GOSPODARKA