Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność KSIĄŻKA Audiobook gry planszowe gra miejska e-book Monika Suszek Trójka

POGODA Piękne słońce, ale to się może zmienić. "Noc miejscami dynamiczna"

Dużą część kraju przywitało jasne słońce. IMGW nie wyklucza jednak dotyczących soboty alertów. Groźnie może być w nocy: burze, grad, porywisty wiatr. Czeka nas miejscami dynamiczna noc z soboty na niedzielę, zwłaszcza we wschodniej części kraju - zauważa portal "obserwatorów burz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda prognoza pogody burze wiosna burza Polskie Radio Kierowców kierowcy

POLSKIE RADIO 24 Samotna jesień życia. Ekspert: seniorzy czują się niepotrzebni

Ponad jedna czwarta osób skarżących się na odczuwanie samotności to osoby starsze - wynika z badań stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. O tym, jak można temu zapobiegać mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektorka tego stowarzyszenia Joanna Mielczarek. W audycji także porady, jak zachować zdrowie fizyczne na emeryturze, których udzielili prof. dr hab. n.med. Bolesław Samoliński (WUM), dr hab. n.med. Ewa Augustynowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie seniorzy Artur Wolski

Wiec PiS zamiast wycieczki. Uczniów zrobili "tłem kandydata"

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu na Podlasiu bez zgody rodziców i swojej wzięli udział w wiecu wyborczym kandydatów na europosłów z PiS. Do sytuacji miało dojść 28 maja, a dzieci miały służyć jako tło i "ścianka" w trakcie wystąpień między innymi kandydata do Parlamentu Europejskiego Macieja Wąsika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Ciechanowiec kampania wyborcza uczniowie PiS

Wybory a polskie społeczeństwo. Czy w ogóle lubimy decydować?

Eurowybory tuż-tuż, choć politolodzy nie spodziewają się dużej frekwencji. Również niedawne wybory samorządowe nie przyciągnęły do urn takich tłumów, jakie obserwowaliśmy 15 października. Zanim więc zapadnie cisza wyborcza, w "Klubie Trójki" zastanowiliśmy się nad charakterem polskiego wyborcy - czym się kierujemy podczas głosowania? I czy w ogóle lubimy decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w parlamencie lub w roli prezydenta?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk Europarlament wybory w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego

Żylaki. Dr Agnieszka Wolska: nawet najmniejszy pajączek jest objawem choroby

- Pierwszym sygnałem alarmowym jest uczucie zmęczonych nóg. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych, przed pójściem spać. Nigdy nie pojawiają się rano, po spaniu, gdy nogi są wypoczęte. Zaczynamy mieć dolegliwości, gdy długo stoimy lub chodzimy. Są to dolegliwości związane z niewydolnością żylną - mówiła w Polskim Radiu 24 flebolog dr Agnieszka Wolska.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 choroba

Najwyższa emerytura w Polsce szokuje. Pracował na nią 62 lata

Mieszkaniec Śląska otrzymuje co miesiąc 48 tys. zł emerytury. Z aktywności zawodowej zrezygnował w wieku 86 lat, a jego staż pracy wynosi imponujące 62 lata. Mężczyzna może się pochwalić najwyższym świadczeniem emerytalnym w Polsce. Rekordową emeryturę wśród kobiet pobiera mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego. ZUS wypłaca jej 37 tys. zł miesięcznie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura ZUS świadczenia ZUS praca

Jakie "Motywy" mają podróże? Nie tylko te turystyczne

- Pociąg, który wybrałem, że nie będę artystą jednego stylu, jednego charakteru i jednego sposobu pisma, w latach 70. okazał się jednym z lepszych pociągów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Pągowski, grafik i plakacista. A jakie podróży odbyli prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, historyczka sztuki i była minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Bovska, czyli wokalistka i artystka plastyczka?
Zobacz więcej na temat:  podróże Bovska Agata Passent Rafał Sławoń Andrzej Pągowski Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Rewolucja w systemie kaucyjnym: powiedz hasło, a butelkomat odda pieniądze na konto

System kaucyjny zwrotu butelek który w Europie hula od lat, w Polsce jest od lat jest problemem właściwie nie do ogarnięcia. Zaprezentowany rok temu z wielką pompą w Warszawie butelkomat, który miał być forpocztą rewolucji recyklingowej nad Wisłą, po cichu gdzieś zniknął. Ale cały czas jesteśmy w czołówce technologicznej: poznańscy naukowcy opracowali innowacyjny butelkomat, który zwróci pieniądze na konto po… usłyszeniu hasła. Czy to wreszcie zadziała?
Zobacz więcej na temat:  butelkomat zwrot pieniędzy ekologia recykling Radosław Nałęcz Trójka