Polskie Radio
Section05

Stanisław August Poniatowski

Król Staś i caryca Katarzyna II. Co doprowadziło do porwania senatorów?

Czy Stanisław August Poniatowski był bohaterem, czy zdrajcą? O to spierają się pokolenia historyków, ilekroć pada jego nazwisko. Ostatni król Polski został osadzony na tronie z rozkazu swojej byłej kochanki - carycy Katarzyny II - w 1764 roku i był wobec niej bardzo uległy. Jakie relacje łączyły Królestwo z Imperium Rosyjskim?
Zobacz więcej na temat:  caryca Katarzyna II historia Polski Rosja Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Rządy ambasadorów carskich. Kto próbował je przerwać?

Lata 1733-1764 to rządy ambasadorów carskich w Rzeczypospolitej i pierwsze próby ich zrzucenia. - Światłość w ciemności. Chyba tych trzech słów potrzebowałbym, żeby określić ten czas z punktu widzenia polskiego w relacjach z Rosją - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. Kto dokładnie chciał przerwać zależność od ambasadorów z Rosji i jaki był w tym udział ks. Stanisława Konarskiego?
Zobacz więcej na temat:  caryca Katarzyna II historia Polski Rosja Stanisław Konarski

Jan Chrystian Kamsetzer, wybitny architekt od przebudowy

227 lat temu, 25 listopada 1795 roku, zmarł w Warszawie jeden z bardziej znanych architektów okresu stanisławowskiego. Jego działa zazwyczaj były współdzielone z innymi architektami, którzy wznieśli budowle wymagające późniejszej przebudowy bądź restauracji. Takim sztandarowymi "przetworzonymi" dziełami architekta były choćby Zamek Królewski w Warszawie czy Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Nie można też pominąć ważnego dla nas faktu, że w insurekcji kościuszkowskiej brał czynny udział dowodząc kompanią w randze kapitana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa architektura

Przybysz z Wenecji. Bernardo Bellotto zwany Canaletto i jego twórczość

Włoski malarz na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się słynnym weducistą. Malował widoki miast, w tym liczne, historyczne obrazy XVIII-wiecznej Warszawy. Na wystawie "Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza", w Zamku Królewskim w Warszawie, poznajemy jego drogę twórczą poprzez charakterystyczne okresy, podróże i najcenniejsze serie płócien.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST KULTURA malarstwo Bernardo Bellotto - Canaletto Włochy

Kolekcja map z czasów stanisławowskich w Zamku Królewskim

W Zamku Królewskim w Warszawie możemy właśnie obejrzeć kolekcję dr. Tomasza Niewodniczańskiego, a propos wystawy map "Polonia, Lithuania et Ucraina". - To są mapy Polski, Litwy i Ukrainy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać i zaznaczyć, co nas łączy i co nas łączyło od zawsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak mapa Zamek Królewski Litwa Ukraina Warszawa Wielkie Księstwo Litewskie Dniepr Wilno Lwów malarstwo

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Kobylecka konstytucja 3 maja NAUKA