Polskie Radio
Section05

starożytny Rzym

"Those About to Die". Prawda i fikcja w serialu o brutalnej walce o władzę w starożytnym Rzymie

Serial "Those About to Die" zabiera widzów do starożytnego Rzymu - do świata brutalnego sportu i brutalnej polityki. Widzowie zaglądają do pałacu cesarza Wespazjana (Anthony Hopkins), w którym rywalizują jego synowie - Tytus i Domicjan. Prowadzeni są też do mrocznych zaułków, gdzie rządzi Tenax (Iwan Rheon). Co z tego, co zobaczymy na ekranie jest prawdą, a co fikcją? Na to pytanie odpowiada historyk starożytności dr Michał Jacek Baranowski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność FILM serial

Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?

Jak wyglądała historia chłodzenia domów na Ziemi? Wbrew pozorom nie została wcale wymyślona kilkadziesiąt lat temu. W starożytności, temperatury w basenie Morza Śródziemnego czy terenach Bliskiego Wschodów również wskazywały podobne wartości. Starożytni wymyślili więc własne patenty na obniżenie temperatur w pomieszczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek technologie architektura starożytność starożytny Egipt upały klimatyzacja

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja kuchnia włoska kuchnia grecka

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki lubelskie Hrubieszów starożytność odkrycia archeologiczne NAUKA

Rzymianie na Kaukazie. Jak daleko sięgała władza antycznego imperium?

Jak daleko sięgały granice Imperium Romanum? Ich wyznacznikiem są twierdze legionowe stojące na straży rubieży cesarstwa. Najdalej na Wschód wzniesiona została fortyfikacja Apsaros. Regularne prace badawcze prowadzi tam misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, co roku dokładając cegiełkę do rekonstrukcji obrazu życia rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ghazala starożytność Gruzja archeologia