Polskie Radio
Section05
Sudan

Waldemar Jerke o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych

Waldemar Jerke przez kilka dekad dokumentował badania w Afryce, Syrii, Iraku i na Cyprze z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Towarzyszył naszym specjalistom w chwilach naukowego triumfu, ale także i w zaskakujących sytuacjach kulturowo odmiennej rzeczywistości. W audycji "Po drugiej stronie lustra" z gościem rozmawialiśmy o roli fotografa w archeologicznych pracach terenowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia fotografia Bliski Wschód podróże Egipt zdjęcia dokumentacja

Czy średniowieczne stroje władców Makurii były wygodne?

Stroje noszone przez ludzi mówią nam, kim oni są albo za kogo chcieliby uchodzić. Kolor, rodzaj tkaniny czy specyficzne elementy garderoby to rodzaj kodu, który zdradza miejsce danej osoby w hierarchii władzy. Takie przesłanki legły u podstaw projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Badacze analizują różne aspekty związane z ubiorem władców Makurii - chrześcijańskiego państwa, które istniało między VI a XIV stuleciem na terenie dzisiejszego Sudanu, czyli dawnej Nubii. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia średniowiecze Afryka Nubia

Sudańczycy masowo umierają z głodu. Porażające dane

W Sudanie zanotowano przypadki śmierci z głodu. O dramacie mieszkańców poinformował ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme - WFP). Organizacja zaapelowała do walczących stron w tym kraju o natychmiastowe zagwarantowanie organizacjom humanitarnym możliwości niezakłóconych dostaw żywności na terenach, na których uchodźcy pozbawieni są jakiejkolwiek pomocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka ONZ śmierć żywność

Czasopismo "Archaeology": odkrycie polskich badaczy wśród 10 najważniejszych dokonań archeologicznych 2023 roku

Prestiżowy amerykański magazyn "Archaeology" każdego roku tworzy ranking najważniejszych znalezisk poprzednich 12 miesięcy. W tym roku wśród 10 pozycji zestawienia znalazło się odkrycie malowideł w Starej Dongoli w Sudanie przez ekspedycję archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia HISTORIA NAUKA Afryka Jezus Chrystus chrześcijaństwo ranking

Naukowcy opisali dietę mnichów ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie

Badacze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że mnisi ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie cieszyli się wysokim statusem społecznym. Przybywali tam z nawet odległych rejonów Afryki. Nie dotykały ich choroby metaboliczne, związane z niedożywieniem. Mieli bowiem dostęp do świeżych owoców i warzyw, mięso spożywali w dość dużych ilościach i regularnie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia badania średniowiecze Afryka Uniwersytet Warszawski

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli na ciele sprzed 1300 lat tatuaż nawiązujący do Chrystusa

Na średniowiecznym cmentarzu przy klasztorze w Ghazali w Sudanie pochowano osobę, która miała na stopie wytatuowany religijny symbol.  To dopiero drugi przypadek, kiedy praktyka tatuowania została potwierdzona w średniowiecznej Nubii. Odkrycia dokonano w Pracowni Bioarchaeologii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze archeologia odkrycia i ciekawostki tatuaż Uniwersytet Warszawski NAUKA