Polskie Radio
Section05

sztuczna inteligencja

Kontrowersje wokół wykorzystania AI w mediach. Radio Kraków zastępuje dziennikarzy wirtualnymi prezenterami

Decyzja OFF Radia Kraków o zastąpieniu dziennikarzy postaciami generowanymi przez sztuczną inteligencję (AI) wywołała szeroką dyskusję w Polsce. Stacja radiowa, nadająca z Krakowa, ogłosiła, że będzie prowadzona przez trzy wirtualne postacie stworzone przy pomocy AI, które mają za zadanie przyciągnąć młodszych słuchaczy, podejmując tematy związane z kulturą, sztuką i sprawami społecznymi, w tym kwestiami dotyczącymi osób LGBTQ+.
Zobacz więcej na temat:  Radio Kraków radio media nowoczesne technologie

Sztuczna inteligencja i migracja. Jakie wyzwania stoją przed społeczeństwami Zachodu?

Wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i migracją były tematem debaty prowadzonej w ramach Igrzysk Wolności trwających w Łodzi. Gośćmi Karola Surówki byli Katarzyna Szymielewicz (dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezes Fundacji Panoptykon), Adam Sawicki (Discovery), Magdalena Baran (filozof) i Hanna Machińska (prawniczka i była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich). Patronem głównym Igrzysk Wolności jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Karol Surówka migracja

NASZ WYWIAD "Do czata GPT mówmy grzecznie". Fizyka już szykuje nowe rewolucje

- Bez fizyki nie byłoby ani sztucznej inteligencji, ani procesorów o wielkich mocach. To jest bowiem nauka o relacjach między elementami, na przykład, co będzie, gdy zamiast dwóch magnesów ustawimy trzy. Fizyka pomaga również upraszczać rzeczywistość - kulka o danej masie zawsze spada tak samo - niezależnie, czy jest czerwona, czy zielona. Trzeba wyławiać proste prawa i zasady - mówi prof. Andrzej Wysmołek, fizyk (UW). 
Zobacz więcej na temat:  fizyka ŚWIAT nagroda Nobla AI grafen nanotechnologia komputery kwantowe fale grawitacyjne NAUKA

Debata Dwójki: sztuczna inteligencja. "Możemy napisać ten rozdział po swojemu" [WIDEO]

- Jesteśmy na początku historii sztucznej inteligencji. Ona pozostaje jeszcze w całości do napisania, a my jesteśmy tego częścią. Jeszcze możemy napisać ją po swojemu. Staram się przekonywać, że nie jesteśmy skazani na ten model rozwoju AI, który w tej chwili dyktuje Dolina Krzemowa - mówił w Dwójce prof. Michał Krzykawski, filozof nauki i techniki.
Zobacz więcej na temat:  debata Debata Dwójki Andrzej Sułek KULTURA Dwójka Michał Krzykawski Krzysztof Kilian Bartłomiej Rzeczycki