Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rembrandt Karolina Lanckorońska Małgorzata Nieciecka- Mac Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Wawel Zamek Królewski KULTURA

Nie tylko rzeźby... Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej

Powracamy do Historycznej Pracowni Artystycznej Wandy Czełkowskiej, jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku. Warto zaznaczyć, że poza rzeźbiarstwem zajmowała się także rysunkiem i malarstwem. O mniej znanych dziedzinach twórczości rzeźbiarki w "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieli Ona Winogrodzka, spadkobierczyni twórczości Wandy Czełkowskiej, oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Katarzyna Sanocka rzeźba Wanda Czełkowska

Carrie Mae Weems. Od zdjęć kuchennego stołu do National Medal of Arts

Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych, najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Klaudia Ofwona Draber Carrie Mae Weems artysta Dwójka KULTURA wystawa Nowy Jork

Alternatywna historia muzyki. Spekulatywne scenariusze rozwoju dźwięków

Nie encyklopedyczne przywołanie dat urodzin wielkich kompozytorów i premier słynnych oper, a spekulatywna opowieść o instrumentach i brzmieniach. W warszawskiej Galerii "Okno na Kulturę" trwa wystawa podejmująca temat muzyki i tego, jak mogłyby towarzyszyć człowiekowi, gdyby historia ludzkości potoczyła się nieco inaczej.
Zobacz więcej na temat:  historia muzyki Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka MUZYKA sztuka współczesna

Kobiety w surrealizmie. "Odegrały dużą rolę"

- W tym roku obchodzimy stulecie powstania surrealizmu. Warto podkreślić jak dużą rolę w tym trendzie sztuki odegrały kobiety. Nie były tylko muzami, lecz same dużo tworzyły, a koledzy artyści darzyli je szacunkiem, wystawiając wspólnie obrazy na wystawach. Dopiero później pominięto rolę kobiet w historii narodzin surrealizmu - powiedziała Anna Świtajska z wydawnictwa "Smak Słowa", która wydała książkę "Artystki i surrealizm". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Katarzyna Sanocka KSIĄŻKA malarstwo

Aktorka i malarz, miłość i śmierć. Zagadka "Portretu rosyjskiej aktorki" Konrada Krzyżanowskiego

Tym razem Jarosław Jarry Jaworski zabiera nas w podróż do... swojego rodzinnego Torunia. Jeżeli jednak sądzicie, że będzie to wizyta w Domu Kopernika, czy w fabryce pierników, to jesteście w błędzie. Jarry zaprasza do monumentalnego ratusza, w którym mieści się toruńskie Muzeum Okręgowe.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Toruń Petersburg Jarosław Jaworski Trójka malarstwo europejskie

Dwie duże wystawy Instytutu Adama Mickiewicza w Niemczech

W Niemczech otwarto dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. "Zmiana, która nadejdzie" opowiada o zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. Z kolei druga, międzynarodowa wystawa poświęcona jest pionierce polskiej sztuki feministycznej - Marii Pinińskiej-Bereś.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Olga Wysocka Jakub Jamrozek Niemcy sztuka współczesna Maria Pinińska-Bereś KULTURA

"Żywy Róż" ponownie na krakowskich Plantach. Bettina Bereś odtworzyła performens swojej matki

"Żywy Róż" to tytuł performansu Marii Pinińskiej-Bereś. Po ponad czterdziestu latach odtworzyła go na krakowskich Plantach Bettina Bereś. Córka i opiekunka spuścizny artystki posadziła krzew róży, odtwarzając tym samym gest swojej mamy z 1981 roku. Jaki wymiar dziś możemy przypisać tej manifestacji?
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Dwójka Kraków performance Maria Pnińska-Bereś

Powstanie w obiektywie "Krisa" Brauna. "Chciał dać świadectwo losu Warszawy"

- Choć "Kris" Braun nie był zawodowym fotografem, w jego planach ruiny Warszawy zestawione były z ocalałymi fragmentami budynków, są malownicze, poetyckie i przerażające - powiedział w Polskim Radiu 24 kurator wystawy fotografii "Krisa" w Muzeum Warszawy Piotr Głogowski. - Chciał dać świadectwo losu, jaki spotkał Warszawę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia KULTURA