Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Jubileusz pracy artystycznej Ewy Dałkowskiej "Zapisała piękną kartę w historii polskiego teatru"

Aktorka Ewa Dałkowska obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej - przypomina ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Resort zacytował na swojej stronie fragment listu gratulacyjnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z okazji 75. urodzin artystki (kwiecień br.).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktorstwo TEATR FILM Ewa Dałkowska

"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Historii Polski Jakub Kukla Dwójka

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa KULTURA Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz wspomnienie KULTURA Teatr Polskiego Radia Audycja kulturalna Trójka