Polskie Radio
Section05

TEATR

Świąteczna opowieść z piernikami w tle. "Maurycy i kolędnicy" w toruńskim Teatrze Muzycznym

Spektaklem "Gra warta piernika - Maurycy i kolędnicy" Kujawsko-pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu rozpoczyna jubileusz dziesięciolecia istnienia. Ta ciepła i pełna humoru opowieść o właścicielu sklepu z piernikami, której tematyka bliska jest bożemu narodzeniu, jest hitem, w sezonie wystawianym nawet kilka razy dziennie - mówi w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Anna Wołek. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska spektakle dla dzieci

"Siostra Hioba". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

"Dla mnie były dwie Basie. Jedną pamiętam do czasu śmierci Grzesia, a potem była Basia radykalnie inna. Jakby się jej rozpękło serce, mózg, wszystko. Niewiele było w tej drugiej z tej pierwszej. Któregoś razu Baśka spała w swoim pokoju, ja w pokoju Grzesia. Ja wcześniej do tego momentu nie byłam świadkiem żadnych jej manifestacji bólu, a w nocy ona przyszła do mnie, wtuliła się we mnie i wyła i wyła. Tak jak suka, która wraca do pustego gniazda. Nie ma słów na taką sytuację. Można ją było tylko utulić i być. I tak wszystko to za mało no, bo tego się przeżyć nie da”.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Anna Dereszowska Adam Ferency Wiktor Zborowski Mariusz Bonaszewski Wojciech Melzer Piotr Grabowski Leon Charewicz Ewa Konstancja Bułhak Maciej Maciejewski Fabian Kocięcki Krzysztof Dracz

"Była osobą, która przynosiła uśmiech i wiarę, że wszystko będzie dobrze". Magda Kuydowicz wspomina Zofię Merle

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat odeszła znakomita aktorka Zofia Merle. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z komedii Stanisława Barei, jednak katalog jej ról jest o wiele szerszy: współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Zofia Merle odeszli 2023 Stanisław Bareja komedia Stanisław Tym STS Magda Kuydowicz Trójka

Rok "Alicji w Krainie Czarów"

Alicja – tytułowa bohaterka jednej z najsłynniejszych powieści świata – w 2023 roku panowała w polskich teatrach. My przypomnieliśmy "Alicję w Krainie Snów", której premiera odbyła się w Teatrze Ateneum w Warszawie pod koniec 2022 roku. Kolejne premiery, to m.in. musical Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Nowym w Słupsku, czy spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie pod tytułem "Alicji Kraina Czarów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Barbara Marcinik Olga Sarzyńska Paweł Huelle Wawrzyniec Kostrzewski Wojciech Dorosz

Tadeusz Rittner – młodopolski pisarz z pogranicza dwóch kultur

- Tadeusz Rittner pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej. Jego matka była polską ziemianką i on pisywał zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Był czas, że tworzył utwory najpierw w języku polskim, a później przygotowywał wersję niemiecką. Z czasem jednak pierwsze wersje były zawsze po niemiecku, a następnie były one polonizowane - mówił Rafał Węgrzyniak w ostatniej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Zbigniew Raszewski Małgorzata Szymankiewicz dramat Młoda Polska Rafał Węgrzyniak literatura KULTURA Dwójka Tadeusz Rittner

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki"

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Aleksander Fredro Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca KULTURA

Teatr Polskiego Radia wręczy nagrody Wielkiego Splendora 2023. Wyróżnienie dla najlepszych aktorów i twórców

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy (początek 14.30) swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Od 1988 roku otrzymują ją najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio KULTURA

Janusz Kukuła: to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia

- Gdy wypowiem teraz słowo dom i spojrzę panu w oczy, to zobaczę inny dom niż o którym ja myślę, czy który widzę przed oczami, kiedy to słowo wymawiam i to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia czas SZTUKA Antoni Opaliński

"Ildefons. Facet księżycowy". Słuchowisko Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w adaptacji i reżyserii Magdaleny Smalary

Spektakl "Ildefons. Facet księżycowy" powstał na zamówienie Muzeum Leśniczówka Pranie K.I. Gałczyńskiego.  W 70 rocznicę śmierci poety prezentujemy na radiowej antenie jego obszerne fragmenty.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Konstanty Ildefons Gałczyński Andrzej Brzoska Arkadiusz Brykalski Anna Gajewska Katarzyna Dąbrowska Kacper Kuszewski Krzysztof Szczepaniak

"Kwiaty polskie". Słuchowisko Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Słynny poemat dygresyjny poświęcony Polsce, Polakom, polskości. Nostalgiczny i liryczny, ale także nierzadko drapieżny i oskarżycielski. Pełen skrajnych emocji, napięcia oraz swoistego poczucia humoru. Nie brak w nim wątków autobiograficznych, dotyczących różnych okresów życia autora. „Kwiaty polskie” nasycone są kunsztownymi rymami, oryginalnymi i celnymi metaforami oraz zaskakującymi skojarzeniami. Są napisane tak sugestywnie, że w trakcie lektury w umyśle czytelnika mimowolnie pojawiają się obrazy, dźwięki, zapachy.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Julian Tuwim Janusz Kukuła Krzysztof Gosztyła Krzysztof Szczepaniak Marcin Przybylski