Polskie Radio
Section05

TEATR

Adam Woronowicz: gdyby kultura miała nas ocalić, to starożytny Rzym i Grecja wciąż by istniały

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Adam Woronowicz wojna na Ukrainie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz SZTUKA Trójka

"Oczy Brigitte Bardot". Słuchowisko Remigiusza Grzeli w reżyserii Kamila Marii Małanicz

Anastazja R. - 108-letnia emerytowana nauczycielka muzyki z lękiem wysokości wiedzie spokojne życie w niewielkim mieszkaniu na X piętrze, boi się wychodzić nawet na balkon. Nigdy jednak nie zrezygnowała z marzeń. Przez całe lata odkładała pieniądze, by wyruszyć taksówką na Lazurowe Wybrzeże. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Remigiusz Grzela Agnieszka Szczepańczyk Ewa Wiśniewska Arkadiusz Janiczek

"Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików". Słuchowisko Marka Kochana w reżyserii autora

"Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” to słuchowisko w formie gry fabularnej inspirowane Pamiętnikiem Zdzisława Brońskiego "Uskoka”. Zaczyna się latem 1944 roku. Gracz, wcielając się w żołnierza Armii Krajowej, musi podjąć decyzję, co robić dalej - walczyć  - z Niemcami albo z sowietami - czy wrócić do normalnego życia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marek Kochan Andrzej Brzoska Henryk Talar Arkadiusz Janiczek Agnieszka Podsiadlik

"Świętoszek". Słuchowisko na podstawie komedii Moliera w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Tartufe czyli "Świętoszek” to w twórczości Moliera jedna z najważniejszych komedii. Odważna krytyka obłudy, bałwochwalstwa, nietolerancji i fałszywej pobożności, studium kłamstwa, grzesznych namiętności i ludzkiej głupoty, z wyrazistymi postaciami głównych bohaterów, wartką, brawurową akcją, wspaniałymi soczystymi dialogami napisanymi trzynastozgłoskowym wierszem, nic nie straciła ze swojej aktualności, bowiem natura ludzka jest niezmienna.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Molier Tadeusz Boy-Żeleński Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Piotr Adamczyk Karolina Gruszka Sławomir Orzechowski Leon Charewicz Mateusz Rusin Anna Seniuk

Niezwykła droga od matematyki do improwizacji na scenie

Marcin Wąsowski jest najlepszym przykładem, że nauki ścisłe nie przeszkadzają w improwizacji. Najpierw został magistrem matematyki, a potem, już jako kabareciarz, aktor zaczął się przesuwać w kierunku całkowicie przeciwnym, czyli improwizacji. Obecnie jest związany z lubelskimi grupami: Poławiacze Pereł Improv Teatr, Teatr ITP, Teatr Bez Maski oraz z Teatrem Ziemi Chełmskiej. I właśnie o improwizacji mówił w "Trzech gramach Redbada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA improwizacja kabaret Redbad Klynstra Trójka

Przemysław Bluszcz o sile kultury i jej znaczeniu dziś

– Ten utwór bardzo mi się zrymował z czasami, w których teraz żyjemy. To dla mnie przedziwne, że coś, co jakiś intelektualista napisał siedemdziesiąt parę lat temu, nagle tak się rymuje z rzeczywistością, która jest obok mnie – mówi Przemysław Bluszcz. Wyreżyserowany przez niego spektakl "Znieważeni" na podstawie prozy Sándora Márai, możemy oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA komedia Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Przemysław Bluszcz

"Przedwiośnie" w teatrze na przedwiośniu 2023

Obserwujemy wielki powrót tytułów klasyki polskiej literatury/powieści do teatru. Młodzi i średniego pokolenia twórcy (reżyserzy, dramaturdzy, autorzy adaptacji) podejmują udane próby realizacji sztuk na podstawie klasyki, a także kanonicznych lektur: "Noce i dnie" (Teatr Horzycy w Toruniu) "Cudzoziemka" (Teatr Polski w Poznaniu), "Nad Niemnem" (Teatr Osterwy w Lublinie). W Teatrze Miejskim w Gdyni przygotowywana jest adaptacja "Jądra ciemności". Tam również odbędzie się kolejna premiera adaptacji klasyki literatury światowej, czyli "Czarodziejskiej góry". W tym sezonie aż dwa teatry warszawskie przygotowały premiery na podstawie dzieła Lewisa Carrolla (Ateneum oraz Teatr Narodowy, w którym premiera niebawem).  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Dariusz Pieróg wystawa CSW Zamek Ujazdowski premiera Stefan Żeromski Trójka

"Salto mortale". Słuchowisko Anny Szamotuły na podstawie "O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika w reżyserii autorki

Słuchowisko rozpoczyna się w momencie, gdy Jan Matejko szkicuje słynny portret "Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Zastajemy go w pracowni wraz z Henrykiem Levittaux, który do tego obrazu pozował. Wkrótce wychodzą, a w pracowni zawiązuje się niecodzienna sytuacja.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Mikołaj Kopernik Anna Szamotuła Piotr Skotnicki Andrzej Ferenc Marcin Przybylski Andrzej Mastalerz Włodzimierz Press Angelika Kurowska Krzysztof Antkowiak

Wolny teatr dla wolnych ludzi. Rusza 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy "Materia Prima"

Wkrótce w krakowskim Teatrze Groteska rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy "Materia Prima". Festiwal prezentuje odkrywcze i zaskakujące spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni, gdzie wyobraźnia nie ma granic, a działania aktorów przeczą często prawom fizyki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA cyrk Kraków Katarzyna Cygler Trójka

Kultura wiejska. Jak zachować ją od zapomnienia?

– Kultura i tradycja wsi polskiej umiera każdego dnia wraz z najstarszymi członkami, który pamiętają przekaz – opowiada Edmund Kajetan Kuryluk, rekonstruktor muzyki tradycyjnej, którego działalność skupia się w Lublinie i jego okolicach. Jak przyznaje większość przekazu o dawnych tradycjach czy kulturze wciąż jest ustna, choć na szczęście nie jest to już jedyna forma przekazu. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka KULTURA

"Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem". Lidia Sadowa i Mariusz Ostrowski o spektaklu "Berlin, Berlin"

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA komedia Lidia Sadowa Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz