Polskie Radio
Section05

technika

Nauka i technika w utworach Stanisława Lema

Stanisław Lem zyskał miano pisarza, który przewidział powstanie wielu wynalazków, które już zmieniły i nadal zmieniają nasz świat. Już w 1957 roku w powieści "Obłok Magellana" pojawiają się tajemnicze kryształki, na których zapisywana jest treść, odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Są to zatem współczesne e-booki i tablety. W tej samej książce można doszukać się także audiobooków. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem technologia science-fiction pisarze i poeci NAUKA Dorota Truszczak

Rozszerzona rzeczywistość zabierze nas na Marsa. Polska firma stworzyła specjalną aplikację

Aplikację mobilną, która prezentuje w interaktywny sposób różne elementy misji łazika Perseverance i powierzchni Marsa, opracowała polska firma dla amerykańskiego kanału Smithsonian Channel. W aplikacji wykorzystano zdjęcia i inne materiały NASA.Rzeczywistość rozszerzona to rodzaj technologii łączenia świata realnego z komputerowo generowanymi obrazami. Taka technologia jest przydatna w różnych dziedzinach, np. w lotnictwie, medycynie, a także w muzeach albo grach komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASA Mars astronomia kosmos astronautyka grafika komputerowa NAUKA

LPG - tak czy nie?

W Polsce kierowcy coraz częściej decydują się na montaż instalacji gazowej w samochodzie. Decydującym kryterium wyboru LPG jest oszczędność przy jednoczesnym zachowaniu nominalnej mocy silnika. Czy rzeczywiście warto zakładać instalację LPG? Tak, ale musimy to zrobić w profesjonalnym warsztacie.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy kierowca motoryzacja lpg gaz paliwa POLSKA społeczeństwo ekologia drogi finanse służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

Kiedyś to było, czyli "nie od razu SUV-a zbudowano"

Jaki samochód jest - każdy widzi. Różnią się kolorem, silnikiem, wyposażeniem, ale co do zasady są stosunkowo podobne. Nie zawsze tak było! Dzięki rozwojowi technologicznemu, dzisiejszy samochód niemal w niczym nie przypomina tego sprzed 100 lat. Co się zmieniło? Jak szybko jeździły pierwsze samochody? Kto i kiedy wpadł na pomysł wycieraczek, kierunkowskazów i lusterek? Dziś o polskim i światowym rozwoju motoryzacji!
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA motoryzacja samochody samochód I wojna światowa II wojna światowa PRL kierowca kierowcy budowa technologie technologia POLSKA społeczeństwo ŚWIAT służby i bezpieczeństwo

Biegać też trzeba umieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Może wydawać się, że skoro już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów biegowych, wystarczy wyjść z domu i biec przed siebie jak najprędzej i jak najdłużej. Nie jest to jednak takie proste – oprócz odpowiedniego obuwia potrzebujemy wiedzy o tym, jak się poruszać, by uniknąć urazu, a następnie kontuzji. Wskazówek w tej kwestii udzielił nam fizjoterapeuta dr Remigiusz Rzepka.
Zobacz więcej na temat:  bieganie Krzysztof Łoniewski Trójka ćwiczenia