Polskie Radio
Section05

technologie

NASZ WYWIAD Phishing żeruje na emocjach czasu pandemii. Zastanów się, zanim klikniesz w przysłany załącznik albo link

- W czasie pandemii obserwujemy lawinę nowych kampanii phishingowych. Wykorzystują one tematy związane z koronawirusem i prowadzone są na rozmaite sposoby – np. obserwowane jest przesyłanie mailem rzekomych informacji o COVID-19, wraz z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania komputera czy smartfona  – ostrzega ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska (AGH). W rozmowie także o menedżerach haseł i podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia infografika hasło

NASZ WYWIAD Czas epidemii to pandemia cyberataków na szpitale, laboratoria. Ostrzegają przed ”Cyber-9/11”

- Widzieliśmy, że ofiarami ataków byli tacy giganci jak Tesla, Space-X, Lockheed Martin, których poufne dokumenty wyciekły do Internetu. Dziś nikt nie jest bezpieczny. Musimy przemyśleć nasze sposoby i strategie walki z cyberzagrożeniami. Najsłabszym zaś ogniwem w systemie bezpieczeństwa jest wciąż człowiek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. O czym należy pamiętać, by nie paść ofiarą przestępców? M.in. o dwustopniowym haśle. Więcej w rozmowie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia infografika hasło

NASZ WYWIAD 5G to pierwsza z serii bitwa USA-Chiny, potem będą Big Data, AI. Ekspert: nasze dane to dziś strategiczny zasób

- Kwestia technologii jest bardzo ważna dla USA i Chin, ponieważ technologie, szczególnie informacyjne, przekładają się nie tylko na konkurencyjność ekonomiczną, na siłę gospodarek, ale też na zaawansowanie sił zbrojnych i domenę cyberbezpieczeństwa – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich). - Nasze dane to dziś najważniejszy zasób strategiczny tej rywalizacji - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny USA Rosja koronawirus Tajwan 5G sztuczna inteligencja

Raport: chmura obliczeniowa w bankach to mniejsze koszty i wyższy poziom usług

Wykorzystanie nowoczesnej technologii informatycznej, jaką jest chmura obliczeniowa, to szansa na spore oszczędności dla banków i lepsze usługi dla klientów tych instytucji. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich i firmę doradczą Accenture. Chmura obliczeniowa pozwala przechowywać dane w taki sposób, że użytkownik może z nich korzystać z różnych urządzeń i z każdego miejsca na świecie. Warunkiem jest dostęp do internetu.
Zobacz więcej na temat:  banki chmura obliczeniowa bankowość elektroniczna