Polskie Radio
Section05

Trójka

Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA TEATR Lublin lubelskie noc

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. O Grand Prix walczy 12 polskich produkcji

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniach 27 maja - 4 czerwca w jednym z najstarszych działających polskich kin, czyli otwartym w 1913 roku tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O Konkursie Głównym Festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących w audycji "Fajny film" opowiedział dyrektor wydarzenia Tomasz Kapturkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Tarnów kino film polski

Zobacz wideo Czarzasty: w tej chwili brakuje miliona mieszkań na rynku pierwotnym i miliona na wtórnym

– W tej chwili młode pokolenie do 30 roku życia w 60 proc. mieszka w Polsce z rodzicami. W innych krajach europejskich jest to na poziomie 4 proc. – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Włodzimierz Czarzasty Beata Michniewicz mieszkania na wynajem mieszkania społeczeństwo

Marcin Wyrostek: chciałbym, aby na świecie zapanowała harmonia

– Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, chyba każdy zrozumiał i poczuł, że nasze bezpieczeństwo czasami trzyma się na cienkiej nitce. Dopiero teraz zdajemy sobie sprawę, jak bardzo musimy zabiegać o wolność i niezależność, czyli fundamentalne rzeczy, które mieliśmy od dzieciństwa – mówi Marcin Wyrostek w audycji "Ona, on i bardzo wyjątkowy gość".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski KULTURA MUZYKA Marcin Wyrostek

Czym jeździł prezydent Mościcki? Prezentacja międzywojennych aut na Zamku Królewskim w Warszawie

Samochód Packard, w którym jeździł prezydent Ignacy Mościcki, i pięć innych pojazdów amerykańskich marek z okresu dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć podczas "Zamkowej Kolumny Samochodów Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej 1922–1939". Wydarzenie rozpocznie się 4 czerwca o godz. 10.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek samochody historia Polski motoryzacja Dwudziestolecie międzywojenne Zamek Królewski Warszawa Ignacy Mościcki wystawa

Sekrety filozofii dla najmłodszych. Tomasz Stawiszyński gościem Trójki

Co mógł mieć na myśli William Szekspir, pisząc, że "są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom"? Czym jest mądrość? Co jest w życiu najważniejsze? Odpowiedzi na te trudne, filozoficzne pytania Katarzyna Stoparczyk i mała Krystyna szukały z pomocą Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i autora książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo filozofia KSIĄŻKA książki