Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

Prozatorskie oblicze Kazimiery Iłłakowiczówny

- Tom ten zawiera całość prozatorskiej twórczości poetki. Tę, którą znamy, bo być może archiwa jeszcze coś przed nami kryją. Zebrane przez nas materiały mają dość duży rozrzut czasowy, bo od 1919 do 1968 roku. Później już prozy Iłłakowiczówna nie publikowała, ukazały się tylko listy i tłumaczenia – mówiła w Dwójce prof. prof. Mirosława Ołdakowska-Kulfowa.
Zobacz więcej na temat:  Kazimiera Iłłakowiczówna KULTURA literatura polska

Irena Lewandowska. Zdecydowana w sądach, krucha w budowie

- Była bardzo drobna, szczuplutka i zawsze miała ogromne swetry. Wydawało się, że za chwilę w nich utonie. Ten pozór kruchości, wątłości był w absolutnym kontraście wobec jej zdecydowanych poglądów i oceny sytuacji przede wszystkim politycznej - mówiła w Dwójce o zmarłej w grudniu wybitnej tłumaczce Iwona Smolka, krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Irena Lewandowska Anna Wasilewska Iwona Smolka KULTURA literatura

Krzysztof Wyszkowski: Anna Walentynowicz to postać samostwórcza

- Są dwa rodzaje ludzi. Tacy, którzy pochodzą z jakiś środowisk i ich życie oraz poglądy odzwierciedlają to wychowanie, ale są też ludzie samostwórczy. Anna była osobą indywidualną, bogobojną, zupełnie odmienną od przeciętności. To była taka laicka święta - mówił w Dwójce legendarny działacz przedsierpniowej opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz HISTORIA Sławomir Cenckiewicz Krzysztof Wyszkowski Solidarność sierpień 80

Zyta Oryszyn. Zakorzeniona w swoich czasach pisarka osobna

- To nigdy nie była literatura, która ucieka od otaczającej rzeczywistości. Zawsze była bardzo mocno zakorzeniona w swoich czasach, a jednocześnie odporna na mody. Zawsze na uboczu, ale to też niedobrze powiedziane, bo właśnie to nie było nic takiego, co się odwracało i chowało przed doświadczeniami wszystkich nas - mówiła w Dwójce Małgorzata Łukasiewicz, przyjaciółka pisarki.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA KULTURA

Prawdziwy "Kolumb". Dezerter, bohater Powstania, kobieciarz

- O ile w pierwszych dwóch tomach swojej słynnej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Roman Bratny korzystał z biografii Stanisława Likiernika, tak trzecią część oparł na fantazyjnym życiorysie Krzysztofa Sobieszczańskiego - o człowieku, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia opowiadał w Dwójce autor jego biografii Emil Marat.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Roman Bratny KULTURA historia Polski