Polskie Radio
Section05

Warszawa

Park Akcji "Burza" w Warszawie: sposób na tereny zielone, które oddają hołd historii

Od terenów w większości porośniętych lasem do parku, który ma szansę na nagrodę w europejskim konkursie. Tak w skrócie można opisać Park Akcji "Burza", który mieści się pod Kopcem Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie. Obiekt znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. To jedyny polski akcent wyróżniony przez jury, który wciąż ma szansę na zwycięstwo. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe architektura Park Akcji Burza

Rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Żydowska kultura, sztuka, tradycja w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów, a wśród nich zarówno premierowe spotkania, jak i bardzo dobrze znane publiczności gwiazdy - rozpoczyna się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W programie ponad sto wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz, w tym wielkie koncerty i kameralne recitale, spektakle teatralne, spotkania literackie, projekcje filmowe, wykłady, warsztaty i spacery.
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej

Polskie Radio 24 "Przebicie ze Starówki 1944". Stare Miasto jako enklawa powstania warszawskiego

Bohaterska obrona Starego Miasta i podejmowane kilkukrotnie próby przebicia się powstańczych oddziałów na Żoliborz i do Śródmieścia to jedne z najbardziej dramatycznych epizodów powstania warszawskiego. Opisał je w swojej ksiażce "Przebicie ze Starówki 1944" historyk Szymon Nowak. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski książki Armia Krajowa Polskie Radio 24

Rozbito grupę oszustów z Warszawy. Sprzedawali wynajmowane samochody

- Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali łącznie 7 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Członkowie grupy wynajmowali samochody, po czym podrabiali do nich dokumenty i sprzedawali po zaniżonych cenach przez internet - mówił mł. asp. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy. Członkowie gangu z Warszawy tworzyli m.in. fałszywe faktury, pozwolenia czasowe oraz dowody rejestracyjne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy samochód

Stefan Ossowiecki. Największy jasnowidz przedwojennej Polski

– Mój mąż, jeszcze podczas studiów, nad niektórymi ludźmi widywał jakby otokę świetlną, szaro-białą. Potem zaobserwował, że ci ludzie prędko umierali – opowiadała w Polskim Radiu w 1960 roku Zofia Ossowiecka o początkach, jak to określiła, "przedziwnego daru" jej męża. Stefan Ossowiecki był najsłynniejszą w międzywojennej Polsce osobą, której przypisywano zdolności paranormalne.    
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita psychologia tajemnica

Nowe fotoradary nie pojawią się w Warszawie. Problemem są pieniądze

W najbliższym czasie nie zostaną uruchomione nowe fotoradary na warszawskich ulicach. Między innymi o takie urządzenia dyscyplinujące piratów drogowych apelują mieszkańcy i część stołecznych radnych. W zeszłym tygodniu na ul. Woronicza kierowca śmiertelnie potrącił dwie osoby, a kilka ranił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy mandat fotoradar Zofia Jaworowska GITD Wojciech Król Jakub dybalski

80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku

Pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy zaczęli przygotowania do likwidacji więzienia. 30 lipca w ostatnim transporcie wysłali 1 800 więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen i Ravensbrück. Po egzekucjach w sierpniu ewakuowano niemiecką załogę więzienia, a 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Pawiak