Polskie Radio
Section05

Wigilia

Dwór w Radoniach. Miejsce i pamięć odzyskane

W 2000 roku nad ruiną dworu w Radoniach pochylały się już tylko stare drzewa. Jedynie one ocalały z zawieruchy historii i cichym szeptem powtarzały opowieści związane z miejscem. W tym samym czasie rodzina Matraszków podjęła decyzję o sprzedaży domu w Oksfordzie i zamieszkaniu na stałe w Polsce. Zaczęli rozglądać się za czymś większym niż tymczasowy dom w Komorowie. W listopadzie przyjechali do Radoń. Widok zapadniętego budynku zniechęcał ale w parku starodrzew z uznaniem popatrzył na spóźnionych gości i zaczął szumieć zapraszająco. Dwadzieścia dwa lata później na starych fundamentach dumnie prezentuje się odbudowany budynek a Beata Korzeniowska – Matraszek zaprasza do środka.
Zobacz więcej na temat:  Polonia emigracja Wielka Brytania Oxford tradycja Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka msn21-historia

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka