Polskie Radio
Section05
Witold Banach

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja

"Cieszę się, że relacje polsko-niemieckie są rzeczywiście bardzo silne". Mateusz Morawiecki spotkał się z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczęła się w sobotę w południe wizyta Angeli Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec złożyła także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Angela Merkel polityka Warszawa premier Mateusz Morawiecki dyplomacja

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Żydzi Andrzej Duda Michael Schudrich

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski festiwal filmowy Polskie Radio KULTURA Anna Stempniak

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Żydzi historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Robert Kostro: honorujemy tych, którzy dają dobry przykład

- Nagrody w naszym plebiscycie są honorowe, nie wiążą się z nimi żadne materialne gratyfikacje. Zależy nam na tym, żeby przypomnieć projekty, które były najciekawsze w poprzednim roku, żeby uhonorować ich autorów, a także dać innym dobry wzór do naśladowania, jak w interesujący sposób można popularyzować historię - mówił w "Poranku Dwójki" dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro plebiscyt Dwójka

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą odbędą się specjalne koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy (również w przestrzeni wirtualnej). Wśród najważniejszych wydarzeń będzie widowisko multimedialne pod hasłem "1920. Wdzięczni Bohaterom" i otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Polskie Radio przygotowało z kolei specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Powstał też wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda bitwa warszawska historia Polski wojna 1920

IPN świętuje 40. rocznicę powstania "Solidarności"

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" otwarciem wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, od Mielca po Koszalin. Pierwszą z cyklu "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes IPN Jarosław Szarek w Mielcu przy placu Armii Krajowej. Na wystawie można między innymi zobaczyć pierwszy bunt robotniczy z 1 - 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Mielec wystawa

Festiwal NNW. Nie tylko o polskiej drodze do wolności

- Mamy historie o zabużanach, o Żydach, którym my Polacy pomagamy ewakuować się do Paragwaju. Mamy historię wyboru papieża. Nasi bohaterowie byli żołnierzami, AK-owcami. Jesteśmy po prostu w każdej grupie, organizacji wojskowej, która walczyła z systemem - mówiła w Dwójce Marta Plucińska, członkini jury Festiwalu Filmowego "Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci".
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Żołnierze Wyklęci Gdynia Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2019