Polskie Radio
Section05

Witold Lazar

Zegarek. Między codziennością a dziełem sztuki

Prototyp pierwszego zegarka kieszonkowego opracowano w XVI wieku. W przenośnym pudełku umieszczono mechanizm sprężynowy. Czy bardzo różnił się od tradycyjnych zegarków, które możemy kupić obecnie? – Dawniej zegary były przede wszystkim duże. Dziś, gdy mówimy "zegarek", często mamy na myśli ten noszony na ręku. Jego historia zaczyna się dopiero w XIX wieku – wyjaśnia Łukasz Mastalerz ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka społeczeństwo zegarek historie

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka las przyroda drzewa rośliny średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Teleskop Webba – nasze nowe okno na wszechświat

32 lata temu było głośno o Teleskopie Hubble’a, a teraz przyszedł czas na Teleskop Jamesa Webba – najpotężniejszy, największy i najbardziej złożony teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek powstał. Naukowcy liczą, że odpowie na pytania związane z Układem Słonecznym, odległymi gwiazdami i początkami wszechświata.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA kosmos technologie robotyka USA Stany Zjednoczone NASA

Polscy studenci czwarci w światowych zawodach łazików marsjańskich

Grupa AGH Space Systems, do której należą studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dzięki łazikowi ich projektu o nazwie Kalman zdobyła czwarte miejsce w prestiżowych międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które zakończyły się kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach konkursu i "kosmicznej" pasji w "Trójce do trzeciej" opowiedział członek AGH Space Jan Brzyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA kosmos technologie dron Kraków studenci robotyka USA Stany Zjednoczone

W pandemii jak na wojnie. Czy wydarzenia ostatnich 2 lat przeobraziły nasz język?

Atak, broń, bohaterowie, wróg, pierwsza linia frontu – to słowa, których używamy, opisując wojnę, ale też pandemię koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad dwóch lat. Językoznawczynie z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – prof. Władysława Bryła oraz dr Agnieszka Bryła-Cruz – wzięły pod lupę przekazy medialne, prasowe, przemówienia i rozmowy zwykłych ludzi z czasu pandemii, po czym zebrały je w książce pt. »Retoryka "okołokoronawirusowa". Szkice językowo-kulturowe«.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA koronawirus COVID-19 język polski wojna na Ukrainie poprawna polszczyzna

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka aktualności człowiek i medycyna

Skąd wziąć "czysty" prąd, by naładować samochody elektryczne?

Na drogach, a zwłaszcza w centrach dużych miast, pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych: na świecie, ale także i w Polsce. Problem w tym, że obecnie w polskich warunkach wytwarzanie energii potrzebnej do zasilania samochodów elektrycznych przyczynia się do emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązaniem mogłyby być inwestycje w prąd z wody, czyli elektrownie wodne.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energia odnawialna rzeka prąd NAUKA Trójka