Polskie Radio
Section05

Witold Lazar

Solar Orbiter: sonda kosmiczna, która ma odkryć tajemnice Słońca

Wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Solar Orbiter przesłała zdjęcia i filmy Słońca. Zostały one zrobione z najbliższej jak dotąd odległości od naszej gwiazdy i w najlepszej jakości. Teraz trwa ich dogłębna analiza. A w przyszłości sonda zbliży się jeszcze bardziej i prześle jeszcze ciekawsze i dokładniejsze dane naukowe. Po co nam one?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos słońce Wszechświat sonda badania astronomia Ziemia Trójka

Czeka nas głód? Co dla świata oznacza brak ukraińskiego zboża

Rosja uniemożliwia Ukrainie nie tylko sprzedaż zgromadzonych zbóż, ale także zasianie go na kolejne lata. – Rosjanie prowadzą świadomą politykę niszczenia rolnictwa ukraińskiego. Jest to uderzenie w jeden z filarów gospodarki. W ubiegłym roku aż 41 procent całego eksportu ukraińskiego stanowiły produkty. Zebrano wówczas 6 mln ton zbóż wartych pół mld dolarów – mówi Grzegorz Kuczyński, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej. Agresor nie tylko uniemożliwia obsianie pól, czy wręcz niszczy uprawy, ale także wywozi sprzęt rolniczy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Płomecka Wojciech Cegielski wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin Ukraina Rosja Unia Europejska Tomasz Grzywaczewski

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie

Obserwacje kropli wody pod mikroskopem i za pomocą smartfona, konstruowanie łodzi i filtrów, a nawet... chodzenie po wodzie. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Woda jest interesująca, bo w wodzie zaczęło się życie i występuje na Ziemi w różnych postaciach - zapraszała w Trójce Katarzyna Nowicka z CNK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy 2022 NAUKA

Co słychać w Łodzi, Tampere i Manchesterze?

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają krajobraz dźwiękowy trzech miast: polskiej Łodzi, fińskiego Tampere i angielskiego Manchesteru. Sprawdzą, co w tych miastach słychać, co dźwięczy i jak to wpływa na mieszkańców. Padną też pytania o prawo do ciszy, o prawo do emitowania dźwięku i o to, jak brzmienie miasta odzwierciedla priorytety polityczne, społeczne i ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Łódź Tampere Manchester dźwięki NAUKA badania Trójka

Finlandia blisko wstąpienia do NATO. Jak zareaguje Rosja?

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie z inicjatywy Helsinek. Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być ogłoszone jeszcze w ten weekend. – Inwazja Rosjan na Ukrainę wstrząsnęła Finami na tyle głęboko, że społeczeństwo uznało, iż dalsze pozostawanie w takiej swoistej szarej strefie jest nieskuteczne – skomentował w audycji "Świat do trzeciej" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie społeczeństwo Trójka Ukraina Finlandia NATO prąd

Kim był Jan Gaszczyk? Niezwykła historia zegarka i zjednoczenia rodziny

– Pamięć o wspaniałej postaci Jana Gaszczyka dzisiaj zawitała do Brennej. Jesteśmy bardzo dumni, jako mieszkańcy, że ten młody człowiek zostawia nam przepiękne świadectwo walki o wolność. Musimy zadbać o to, żeby to jego dziedzictwo zostało przekazane młodemu pokoleniu, żeby pamięć o tych wspaniałych bohaterach nie zaginęła, ale budowała patriotyzm lokalny – mówił Jan Pilch, wójt gminy Brenna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa Śląsk rodzina

Wojna na Ukrainie. Przerażająca prawda nie tylko o żołnierzach

Jak zwraca uwagę gen. Roman Polko, Władimir Putin traktuje żołnierzy jak mięso armatnie, ale także wielkomiejskie rosyjskie społeczeństwo nie jest przejęte stratami żołnierzy pochodzącymi z prowincji, z kierunków azjatyckich. – Traktują to jak coś normalnego, że ktoś inny ginie w imię tej wojny, którą oni uważają za słuszną – ocenia były dowódca jednostki "Grom". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Jastrzębski Beata Płomecka Wojciech Cegielski wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Władimir Putin Ukraina Rosja Unia Europejska Roman Polko

Matury 2022. Nauczyciel podchodzi do egzaminu razem ze swoimi uczniami

Robert Berger ma tytuł magistra, jest nauczycielem matematyki w liceum i w tym roku… przystąpi do matury z tego przedmiotu. Jak wyjaśnił, to gest solidarności z uczniami, dla których egzamin z "matmy" jest jednym z największych maturalnych wyzwań. – Bardzo często spotykam się z sytuacjami, gdzie młodzież ma mentalny problem z podejściem do matury. Chcę im pokazać, że jestem z nimi i że dadzą radę – powiedział w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka matura 2022 szkoła matematyka nauczyciel edukacja matura społeczeństwo

Konstytucja 3 maja: co o niej wiemy?

Co roku świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ale co sami wiemy o wydarzeniach sprzed 231 lat? Przecież okoliczności jej uchwalenia były pełne intryg i wybiegów, zaś koniec jej działania niezwykle dramatyczny – aż dziw, że do dziś nie nakręcono na ten temat wielkiego widowiska historycznego w hollywoodzkim stylu!
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski społeczeństwo Stanisław August Poniatowski Targowica Trójka

Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii testem dla całej Europy

Polska i Bułgaria poinformowały o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji. Oba kraje odmówiły realizacji żądań Moskwy, by zmienić sposób rozliczania opłat za gaz w taki sposób, by importerzy musieli kupować ruble na rynku walutowym, tym samym stale wzmacniając rosyjską walutę. – Rosjanie wybrali sobie te dwa kraje jako poligon doświadczalny i element testu dla całej Unii Europejskiej – ocenia dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie społeczeństwo Trójka Ukraina Władimir Putin Gazprom gaz Bułgaria Grecja Unia Europejska energetyka

Przywrócić Beti naturze. "Projekt Kondor" w krakowskim zoo

Beti – samica kondora wielkiego, która w zeszłym roku urodziła się w krakowskim ogrodzie zoologicznym, ma szansę trafić do Argentyny i zamieszkać w swoim naturalnym środowisku. "Projekt Kondor", bo tak nazywa się akcja, to pierwszy taki przypadek w Polsce. Reintrodukcja, bo tak nazywa się ten proces, będzie możliwa dzięki współpracy z argentyńską organizacją Bioandina, która dotychczas przywróciła naturze już 200 ptaków tego gatunku.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwierzęta ptaki Argentyna Ameryka Południowa Kraków małopolskie ZOO opieka nad zwierzętami