Polskie Radio
Section05

Witold Lazar

Turystyczne loty na orbitę: czy za naszego życia cena biletu przestanie być kosmiczna?

Kolejni turyści polecieli w kosmos dzięki firmie należącej do Richarda Bransona, który dotychczas wysłał blisko 30 osób na orbitę okołoziemską. Drugi z prywatnych potentatów kosmicznych, Jeff Bezos, umożliwił taką wycieczkę 35 osobom, w tym kilku wielokrotnie. Czy nadchodzi czas, kiedy loty w kosmos, a przynajmniej na orbitę okołoziemską, będą powszechnie dostępne?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Ziemia Kuba Witkowski Trójka

Wybory 2023. Powstał serwis, który zweryfikuje treści, rozpozna fake newsy i manipulacje

Zbliżają się wybory, kampania wyborcza nabiera tempa. Jest oczywiste, że w jej trakcie, obok informacji o programach poszczególnych kandydatów, będą się pojawiać także różnego rodzaje fake newsy i dezinformacje. Dlatego NASK uruchomił serwis bezpiecznewybory.pl, który jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa oraz szkodliwych treści, a także kompendium wiedzy wyborczej. Na portalu można też znaleźć aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące procesu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory w Polsce wybory 2023 fake news dezinformacja kampania wyborcza nask Trójka wybory poradnik

Podziemne sekrety Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla

Podczas prac archeologicznych obejmujących teren zburzonych pałaców Saskiego i Brühla wciąż dokonywane są kolejne zaskakujące odkrycia. Do tych najbardziej tajemniczych i ekscytujących należą dwa tunele: jeden, znany już wcześniej, pod pałacem Saskim i drugi, będący absolutną niespodzianką, pod pałacem Brühla. Dlaczego powstały i do czego służyły?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Pałac Saski Warszawa historia Polski archeologia Pałac Brühla Trójka

Jak nurkowano do wraku "Wilhelma Gustloffa"? Wyjątkowe dzieło polskich inżynierów

"Wilhelm Gustloff" to przedwojenny niemiecki statek pasażerski, który już podczas wojny był wykorzystywany przez armię. 30 stycznia 1945 roku statek wyruszył z Gdyni w rejs w ramach ewakuacji obywateli niemieckich z terenów Prus Wschodnich oraz Pomorza. Trafiony trzema torpedami wystrzelonymi z radzieckiego okrętu podwodnego S-13 zatonął, a wraz z nim co najmniej 6600 osób, które były na jego pokładzie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Trójka II wojna światowa

103. rocznica Bitwy Warszawskiej, 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

W podwarszawskim Ossowie 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była uroczysta msza, piknik rodzinny i rekonstrukcja bitwy. Widzowie mogli podziwiać wozy bojowe, stroje z epoki. Wszystkiemu przyglądała się reporterka Trójki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Radzymin Święto Wojska Polskiego Józef Piłsudski Piotr Firan Trójka bolszewicy

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Rafał Grabiański

Ślady dawnej Warszawy odkryte na budowie Placu Centralnego. Co się z nimi stanie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, przy okazji budowy Placu Centralnego, prowadzone są wykopaliska. Z ziemi wyłoniły się fragmenty przedwojennej zabudowy ulicy Złotej i Chmielnej. Tego akurat można się było spodziewać, ale niektóre rzeczy zaskoczyły historyków i archeologów. Trwają też dyskusje o przyszłości tych odkryć.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia historia warszawy Pałac Kultury i Nauki Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowa Jacek Frentzel Trójka Plac Centralny wykopaliska Warszawa

80. Tour de Pologne w Polskim Radiu

Polskie Radio - jedyny radiowy patron medialny 80. Tour de Pologne zaprasza słuchaczy do śledzenia zmagań kolarzy najlepszych ekip świata. Dziennikarze Polskiego Radia są obecni na startach i metach poszczególnych etapów. Transmisje i codzienne relacje, poranne i wieczorne serwisy, plenerowe wydania audycji specjalnych, wywiady z czołowymi zawodnikami i premierowe podcasty oraz serwis tematyczny poświęcony wydarzeniu tdp.polskieradio.pl - to wszystko przygotowało Polskie Radio specjalnie w związku z 80. Tour de Pologne. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Tour de Pologne Tour de Pologne 2023 Andrzej Grabowski Krzysztof Kuzak Dariusz Urbanowicz Jakub Niziński kolarstwo szosowe Kolarstwo rower