Polskie Radio
Section05

woda

25. Piknik Naukowy za nami. Wszystkie oblicza wody!

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W audycji specjalnej "Trójka na Pikniku Naukowym" wprost ze studia plenerowego rozmawialiśmy m.in.  o znaczeniu wody dla życia na Ziemi i wpływie pary wodnej na klimat. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 W POLSKIM RADIU Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Polskie Radio Trójka

Piknik Naukowy od środka: "Woda odgrywa ogromną rolę"

Woda może myć mokra, może też być twarda jak kostka lodu, jak również parzyć, kiedy unosi się obok nas jak obłok gorącej pary. Czego jeszcze nie wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o wodzie? Tego dowiedzieliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym pojawił się Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK: 50 gości specjalnych urządzi ok. 200 pokazów

- Warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych, ale tych pokazów jest zdecydowanie więcej, to jest ok. 200 pokazów. Proszę pamiętać, że piknik naukowy to wydarzenie nie tylko dla dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK Iwona Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kuba Marcinowicz Maja Kluczyńska POLSKA Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 społeczeństwo NAUKA

25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

Poznajcie skrzypłocza z jury. Paleobiologia na Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Gwiazdą pokazu Instytutu Paleobiologii PAN podczas 25. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie pochodzący z jury skrzypłocz, a dokładnie skamieniałość przedstawiciela morskich stawonogów, które niemal niezmienione do dziś żyją w oceanach. - Skrzypłocze przetrwały ponad 400 milionów lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Błażej Błażejowski.
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda badania prehistoria Katarzyna Kobylecka Piknik Naukowy 2022

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Kapsuła jak "list w butelce". Co badacze zakopali na Spitsbergenie?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Polsce impreza promująca naukę. W tym roku odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie, a jej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., czy kropla wody może lewitować, jak to się dzieje, że glony świecą, i co zawiera kapsuła czasu na Spitsbergenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA Piotr Firan Piknik Naukowy 2022 Weronika Puszkar

25. Piknik Naukowy. Od czego zależy kolor wody w morzu?

- Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Darecki, kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Od czego zależy barwa wody w innych morzach?
Zobacz więcej na temat:  Morze Czerwone Morze Bałtyckie Krzysztof Michalski Piknik Naukowy 2022

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem woda

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  - przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 Centrum Nauki Kopernik Czwórka