Polskie Radio
Section05

Wszystkich Świętych

Drogowskazy z przeszłości

Święci to wszyscy ci, którzy znaleźli się w chwale nieba. Dziś mogą być dla nas przewodnikami po ścieżkach wiary, ale by tak się stało, warto poznać lepiej ich życie. Wcale nie są nam bardzo odległymi, bo życie przynosiło i nadal przynosi wiele spraw, rozterek, problemów, z którymi tak samo musimy się zmierzyć. To właśnie w nich możemy liczyć na pomoc naszych patronów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Wszystkich Świętych. Jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Znicze są symbolem pamięci, a kwiaty - bezinteresownej miłości. - Święci to ludzie rozwinęci osobowościowo, relacyjni, "normalni", to nie ma nic wspólnego z egzaltacją - mówi ksiądz Jarosław Tomaszewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda wiatr IMGW

Wszystkich Świętych. Sprawdź utrudnienia ruchu przy cmentarzach

W najbliższych dniach jazda na pamięć może okazać się zgubna, szczególnie w rejonie cmentarzy i nekropolii. W wielu miejscach spotkamy się z dużo większym, niż na co dzień, natężeniem ruchu, a organizacja ruchu może być zmieniona. Zwracajmy uwagi na znaki pionowe i poziome, a także polecenia wydawane przez służby ruchu drogowego. Oto lista miast i utrudnień w nich w okresie 1-3 listopada.
Zobacz więcej na temat:  akcja znicz policja

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć pogrzeby NAUKA Edgar Allan Poe Fryderyk Chopin

Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?

Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Zobacz więcej na temat:  żałoba tradycja kultura ludowa folklor święto zmarłych Dzień Zaduszny Dwójka pieśń KULTURA Marta Strzelecka antropologia

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać". Oświęcimianie oddali cześć ofiarom Auschwitz

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych mieszkańcy Oświęcimia oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W symbolicznych miejscach pamięci – przy Ścianie Straceń oraz przed zbiorową mogiłą przy obozie Auschwitz I – zapłonęły znicze złożone przez młodzież i lokalnych funkcjonariuszy policji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz święto zmarłych historia Polski

Portret trumienny. "Główny bohater" staropolskiego pogrzebu  

- W polskim obyczaju pogrzebowym główną rolą grał nieboszczyk, a właściwie jego surogat: portret trumienny. To był punkt centralny całej dekoracji kościoła, całej pompy, którą na tę okazję przygotowano - mówił w audycji Polskiego Radia historyk sztuki prof. Mariusz Karpowicz. Czym były portrety trumienne i jak wyglądały staropolskie pogrzeby? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski pogrzeby zwyczaje SZTUKA Kościół katolicki cmentarz