Polskie Radio
Section05

wychowanie

"Podwójne wyzwanie podwójnej mamy" - nowy odcinek podcastu Mama do kwadratu. Emocje

W najnowszym odcinku podcastu Mama do kwadratu. Emocje Karina Terzoni rozmawia z położną i seksuolożką Stefanią Kumor z Fundacji Cześć Ciało. Tematem jest ciało w ciąży mnogiej – jak pozostać z nim w kontakcie, dbać o intymność i życie seksualne, a także jak przygotować się na poród i czwarty trymestr. Podcast jest dostępny m.in. na platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karina Terzoni podcast macierzyństwo emocje

Rodzicielska huśtawka sumienia: między czasem dla dziecka a prawem do oddechu

Wielu rodziców ma poczucie winy, kiedy znajduje czas tylko dla siebie, zamiast bezustannie opiekować się dziećmi. - To bardzo ważne, żeby zadbać o zdrowie psychiczne i znaleźć chociaż chwilę dla siebie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Machnicka, psycholog i psychoterapeutka. Dlaczego brak odpoczynku może źle wpłynąć na relacje w rodzinie?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także dziecko rodzice Monika Machnicka

"Dla dobra dziecka". Wychowanie najmłodszych - różnice między Szwecją a Polską

- Nie tylko Bałtyk oddziela Polskę od Szwecji. Jeszcze większą barierę tworzy diametralnie inne myślenie o wychowaniu dzieci, obowiązkach rodziców i roli państwa opiekuńczego, które uosabiają nauczyciele, pracownicy socjalni, sędziowie i urzędnicy - czytamy w opisie publikacji Macieja Czarneckiego pt. "Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci społeczeństwo Dwójka Zobacz także Katarzyna Fitzwilliams Maciej Czarnecki

Premiera podcastu "Mama do kwadratu. Emocje" - podwójne rodzicielstwo, podwójne wyzwania!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowy podcast "Mama do kwadratu. Emocje", w którym Karina Terzoni – mama bliźniaczek i autorka audycji – odkrywa tajniki emocji towarzyszących podwójnemu rodzicielstwu. Pierwszy odcinek już dziś, 5 lutego, na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz w serwisach streamingowych!
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo Karina Terzoni podcast dziecko Marika macierzyństwo

Dzietność i bezdzietność z wyboru. Dlaczego (nie)chcemy mieć dzieci?

Z jednej strony przybywa fatalnych danych demograficznych dotyczących naszego kraju, co niewątpliwie odbije się na kondycji choćby systemu emerytalnego, z drugiej przybywa par otwarcie przyznających się do bezdzietności z wyboru. Czy to tylko mit, stereotyp, może manipulacja - jakie względy decydują o posiadaniu potomstwa? A może przeważa zasada "nie mam dzieci, bo nie chcę ich mieć, albo nie mam, bo mnie na nie stać"?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej demografia rodzice rodzina dziecko

Czym jest rodzicielski gamechanger? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Czym jest rodzicielski gamechanger? To jest coś, co totalnie zmienia zasady gry i zasady funkcjonowania. Przewraca do góry cały system funkcjonowania w rodzicielstwie (w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu) i pomaga nam na zupełnie innym poziomie spojrzeć na swoje dziecko, swoją drogę i rolę rodzicielską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo psychologia psychologia dziecięca Marcin Perfuński radio dla rodziców DAB+

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo radio dla rodziców ojcostwo macierzyństwo psychologia dziecięca DAB+