Polskie Radio
Section05

wykształcenie

Inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe. Polska atrakcyjnym kierunkiem, nasz kraj w światowej czołówce

Polska zajęła drugie miejsce w Europie i 13. na świecie w raporcie badającym atrakcyjność krajów pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe - wynika z raportu firmy doradczej Kearney "Global Services Location Index 2023". Globalna pozycja Polski poprawiła się od poprzedniego wydania raportu o jedno miejsce, a nasz kraj został wymieniony wśród trzech wyłaniających się jako najbardziej obiecujące dla inwestycji technologicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma usługi usługi dla biznesu outsourcing cyfryzacja

Nowy trend na rynku pracy. Wykształcenie jest wypierane przez potwierdzone umiejętności

Niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy - uważają eksperci z Instytut Badań Edukacyjnych podkreślając rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan - aż w 80 proc. ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności - kwalifikacji rynkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik edukacja umiejętności miękkie społeczeństwo rynek pracy

Praca zarobkowa. Przykry obowiązek czy sens życia?

Praca daje nam stabilność finansową i pozwala funkcjonować w codzienności. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu ludzi rezygnowało z zajęć zarobkowych w sposób spontaniczny. Nie godzili się z sytuacją, ryzykowali brak zarobków, a co za tym idzie również przyszłość swoich rodzin. Czym dziś jest dla nas praca? Czy w obecnych czasach ktokolwiek byłby w stanie zdobyć się na podobne wyrzeczenia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Monika Małkowska praca zawód

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkolnictwo wyższe studia studenci edukacja NAUKA zdalne nauczanie Michał Kleiber Piotr Wąż Polskie Radio 24

"Przepisałem to z gazety". Boniek tłumaczy się z wpisu o wyborcach ze wsi i z niskim wykształceniem

- To nie jest moje zdanie. To jest zdanie, które ja przepisałem z gazety - mówił Zbigniew Boniek w RMF FM, tłumacząc się ze swojego wpisu na Twitterze zamieszczonego po wyborach prezydenckich. Wyraził w nim zdziwienie, że prezydenta Polski mogą wybrać "ludzie ze środowiska wiejskiego, emeryci i ludzie z podstawowym wykształceniem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka SPORT Zbigniew Boniek wybory prezydenckie 2020 Robert Mazurek