Polskie Radio
Section05

Zamek Królewski

POLSKIE RADIO 24 Zamek Królewski. "Bierut widział w nim swoją rezydencję"

- Oczywiście między końcem II wojny światowej a rozpoczęciem faktycznej odbudowy w 1971 r. Zamek Królewski pozostawał nieodbudowany, ale gdyby przyjąć do realizacji któryś z tych projektów, o których piszę, w pewnym sensie nadal byłby nieodbudowany, bo to nie byłby do końca ten historyczny zamek, o którego odbudowie myśleliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Bukowiecki, kulturoznawca, autor książki "Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945-1971".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura PRL społeczeństwo POLSKA Błażej Prośniewski Warszawa

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk nową dyrektorką Zamku Królewskiego w Warszawie

- Ostatnie lata widziałam zamek głównie oczami widza, byłam gościem chodzącym po salach. Potrzebuję czasu, żeby wszystko dokładnie obejrzeć. Mam w planach obchód całego budynku, wszystkich zakamarków. To będzie okazja, żeby zobaczyć, jak pracują i z czym się mierzą ludzie - mówiła nowa dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac Warszawa KULTURA Dwójka Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Małgorzata Omilanowska

Królewski Piknik w Ogrodach Zamku Królewskiego

Z okazji 40. rocznicy ponownego otwarcia Zamku Królewskiego dla publiczności, w najbliższą sobotę (31 sierpnia) odbędzie się Królewski Piknik. To wyjątkowe wydarzenie w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie zwieńczy także, trwające od czterech lat, obchody jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Polskie Radio objęło wydarzenie patronatem medialnym. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Warszawa piknik

Królewski Piknik na zamku w Warszawie. Zabawa i relaks z jubileuszami w tle

Zamek Królewski kontynuuje świętowanie. Na 31 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny, który będzie upływał pod znakiem dwóch świąt. Po pierwsze, impreza wieńczy czteroletnie obchody 50. rocznicy odbudowy obiektu; po drugie, mija 40 lat, od kiedy zamek został otwarty dla zwiedzających. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio. - Chcemy miło spędzić czas, ale i świętować - zaprasza Paulina Jasny z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Warszawa KULTURA

Nie tylko królewskie komnaty, czyli jak odtwarzano zamkowe wnętrza

31 sierpnia 1984 zakończono odbudowę Zamku Królewskiego i udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza. Odtworzenie Zamku i doprowadzenie do stanu, który możemy zwiedzać, było gigantycznym wyzwaniem. Nie tylko pod względem konserwatorskim, ale także społecznym, stanowiło ewenement na skalę światową.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Aleksandra Łapkiewicz odbudowa architektura Stanisław Lorentz Dwójka

Wydarzenie Historyczne Roku - zwycięzców poznamy 24 września

Najlepsze historyczne wydarzenie, wystawę i działalność edukacyjną minionego roku wybierają internauci w konkursie Muzeum Historii Polski. To już siedemnasta edycja plebiscytu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 24 września 2024 roku. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Wydarzenie Historyczne Roku Muzeum Historii Polski historia Polski Jolanta Choińska-Mika Wojciech Duch Mariusz Cieślik Marek Mutor Rafał Rogulski Gabriela Sierocińska-Dec Ośrodek Pamięć i Przyszłość Poznańskie Centrum Dziedzictwa Muzeum Wojska Polskiego Stowarzyszenie Dzieje Muzeum Warszawy Muzeum Zamkowe w Malborku Muzeum Historyczne w Lubinie Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Powstań Śląskich Muzeum Miasta Łodzi Muzeum Ziemi Miechowskiej Uniwersytet Śląski w Katowicach Maciej Zychowicz Ryszard Kajzer

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie edukacja Warszawa wspomnienie