Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Od Izby Pamięci Kuklińskiego do Muzeum Zimnej Wojny

Syn piosenkarki Haliny Frąckowiak kontynuuje misję swojego zmarłego ojca - Józefa Szaniawskiego. Mowa o prowadzeniu Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego, której inicjatorem był profesor Szaniawski, i która powstała przy wsparciu ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W związku z pośmiertną nominacją pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generalski w 2016 roku - muzeum dokonało stosownej zmiany w swojej nazwie. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński Józef Szaniawski Halina Frąckowiak historia Polski Joanna Ficińska muzeum

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Duchowy oręż w Powstaniu Warszawskim

Kapliczki podwórkowe, śluby powstańcze, msze. Te ostatnie w szpitalach, w bramach domów, mieszkaniach, piwnicach, w kinie, w teatrze, w barze, kawiarni… Nie było takiego miejsca, gdzie nie odprawiano by mszy podczas Powstania Warszawskiego. Oczywiście, nadal były w kościołach, które stały się także miejscem bezpiecznego schronienia.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Warszawskie II wojna światowa chrześcijaństwo Msza święta Warszawa historia Polski

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Kabaret Starszych Panów Agnieszka Osiecka Bogdan Hołownia Toruń Krzysztof Komeda Wojciech Młynarski Rzeszów Zielona Góra Łódź

Dr Hlebowicz: Niemcy dosłownie "wybebeszyli" miasto

- Po 2 października 1944 roku, czyli po decyzji Hitlera, że trzeba wysiedlić ludność i zburzyć Warszawę, Niemcy "dosłownie wybebeszyli miasto" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że nienawiść najeźdźców do stolicy była ogromna. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie II wojna światowa IPN historia Polski Warszawa Niemcy Adam Hlebowicz

Powstanie Warszawskie. W jaki sposób możemy upamiętnić bohaterów?

Spektakl "Kwatera Bożych Pomyleńców", wystawa opisująca zbrodnię na Woli, gra miejska "Labirynt '44" i Masa Powstańcza to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 78. rocznicę tego niezwykłego zrywu patriotycznego. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego 1 sierpnia wieczorem - mówi zastępca dyrektora Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Michał Montowski Dorota Kołodziejczyk Warszawa

Andrzej Zbrożek - drugi plan w pierwszoplanowych filmach

Pracował jako dubler oraz kaskader m.in. z Tomem Hanksem, Paulem Newmanem, Benicio del Toro i innymi wielkimi gwiazdami filmowymi. Do dziś ma kartkę od Gregory’ego Pecka, niańczył dziecko Grace Jones, a w Hollywood nazywano go Andresem Borisem. - Jako aktor drugiego planu byłem w tzw. drugiej drużynie. Zawsze byliśmy powiązani z głównymi aktorami - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Zbrożek.
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Małgorzata Raducha Hollywood Meksyk

Tu zaczynają się góry. "Lato z Radiem" prosto z królewskich Myślenic

Mówi się o nich, że są bramą do polskich gór, ponieważ dopiero od tej miejscowości na południe możemy podziwiać niesamowite krajobrazy Beskidów. Jadąc zakopianką, mijając Myślenice, widzimy takie szczyty jak Chełm czy Luboń. Tu również otwierają się możliwości przemierzania rowerowych tras. "Lato z Radiem" zawitało do urokliwych Myślenic. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Myślenice Roman Czejarek Tatry Zakopane Kraków rower turystyka